گرانول پلی اتیلن سبک خطی چیست؟

گرانول‌ها، دانه‌های ریز و بلوری شکلی هستند که از مواد شیمیایی پلیمری ساخته می‌شوند. گرانول بر اساس مواد اولیه‌ای که در ساختار آن به کار می‌رود دارای انواع مختلف و گریدهای سبک یا سنگین است. یکی از مهم‌ترین و پرکاربردترین آن‌ها، گرانول پلی اتیلن سبک خطی یا همان lldpe است که در صنایع مختلف ترموپلاست مورد استفاده قرار می‌گیرد.

گرانول‌ها، دانه‌های ریز و بلوری شکلی هستند که از مواد شیمیایی پلیمری ساخته می‌شوند. گرانول بر اساس مواد اولیه‌ای که در ساختار آن به کار می‌رود دارای انواع مختلف و گریدهای سبک یا سنگین است. یکی از مهم‌ترین و پرکاربردترین آن‌ها، گرانول پلی اتیلن سبک خطی یا همان lldpe است که در صنایع مختلف ترموپلاست مورد استفاده قرار می‌گیرد. پلی اتیلن سبک خطی دارای ساختار منحصر به فرد و فوق‌العاده‌ای است. از مهم‌ترین ویژگی‌های آن می‌توان به دانسیته پایین و خاصیت ارتجاعی بالا اشاره کرد. برای این که با گرانول‌ سبک خطی بیشتر آشنا شوید، در این مقاله به بررسی ویژگی‌ها و کاربرد گرانول lldpe پرداخته‌ایم.

گرانول پلی اتیلن سبک خطی چیست؟

گرانول پلی اتیلن سبک خطی یکی از گریدهای معروف و رایج در بین انواع گرانول محسوب می‌شود که با عنوان گرید فیلم نیز شناخته شده است. گرانول سبک خطی به دلیل برخورداری از شاخه‌های جانبی کوتاه و دانسیته کم، مقاومت و خواص کشسانی خوبی دارد. از این‌رو جزء گریدهای پرمصرف در صنعت نایلون و نایلکس‌سازی به شمار می‌رود.

 

ویژگی‌های گرانول lldpe

با وجود این که گرانول پلی اتیلن خطی دانسیته پایینی دارد اما نسبت به گرید خطی lldpe دانسیته بیشتری دارد. بنابراین در مقابل پارگی، ضربه و سوراخ شدن مقاومت بهتری از خود نشان می‌دهد. نحوه ارزیابی گرانول‌های پلی اتیلن بر اساس شاخص جریان مذاب، میزان نفوذپذیری اکسیژن، جرم مولکولی، پایداری محیطی و سختی است. از گریدهای معروف تولید شده در این زمینه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • LL0209 AA اراک
 •  LL0209 AA امیرکبیر
 •  0209KJ تبریز
 •  22B01 مهاباد
 • 22B02 مهاباد
 • 22B03 مهاباد

هر کدام از گریدهای معرفی شده در قسمت بالا، در تولیدات و صنعت ویژه‌ای کاربرد دارند. از مهم‌ترین واحدهای تولیدی پتروشیمی در ایران که گرانول پلی اتیلن سبک خطی تولید می‌کنند می‌توان به پتروشیمی لرستان، شازند، تبریز، مهاباد و جم اشاره کرد.

خواص فیزیکی گرانول lldpe

در بررسی‌هایی که از حالت فیزیکی گرانول سبک خطی به عمل آمده، خواص زیر قابل مشاهده است:

 • میزان سختی 315
 • چقرمگی ضربه 1.6 تا 1.9 کیلو ژول بر متر مربع
 • تحمل حداکثر دمای 180 درجه سانتیگراد
 • قدرت تسلیم 60 تا 80 Mpa
 • چگالی 0.941 تا 0.965 گرم بر سانتی‌متر مکعب
 • برخورداری از ماژول الاستیسیته 4700 Mpa
 • دارای مقاومت کششی 81 Mpa

سایر خواص شیمیایی پلی‌اتیلن سبک خطی

این ماده با توجه به ساختار شیمیایی که دارد از فرآیند پذیری خوبی برخوردار است. گرانول سبک خطی همچنین به دلیل برخورداری از مقاومت بالا در ساخت انواع محصولات ضربه‌پذیر ترموپلاست کاربرد دارد. این نوع گرانول نسبت به سایر انواع گرانول‌های پلیمری، دارای قیمت مناسب‌تری است بنابراین تولید محصولات ساخته شده از آن، مقرون به صرفه‌تر خواهد بود. گرانول lldpe همچنین در برابر مواد شیمیایی از مقاومت بالایی برخوردار است. بنابراین از نظر حلالیت می‌توان گفت گرانول پلی‌اتیلن خطی به عنوان یک محلول محسوب می‌شود که حلالیت آن با گرم کردن در هیدروکربنات افزایش پیدا می‌کند.

روش‌های تولید گرانول پلی‌اتیلن سبک خطی

در تولید گرانول از مواد درجه 1 و درجه 2 یا همان مواد بازیافتی استفاده می‌شود. برای تهیه انواع گرانول چندین روش وجود دارد. از رایج‌ترین روش‌های تولید آن می‌توان به تولید گرانول خشک، رشته‌‌ای، سیستم برش رینگ آبی و سیستم برش زیر آب اشاره کرد. در زیر به صورت خلاصه به هر کدام از روش‌های بالا برای تولید گرانول از مواد بازیافتی اشاره‌ای کوتاه شده است.

تولید گرانول سبک خطی رشته‌‌ای

یکی از ساده‌ترین روش‌های تولید گرانول، گرانول رشته‌‌ای است که در ایران بیشتر گرانول‌ها به این روش تولید می‌شوند.

در این روش، مواد اولیه بازیافتی ابتدا درون دستگاه اکسترودر ریخته می‌شود تا تحت تأثیر حرارت کوره‌های درون دستگاه به حالت مذاب درآید. بعد از این که مواد به شکل مذاب درآمد از صافی‌های فلزی جهت جدا کردن ناخالصی‌ها عبور داده می‌شود. در مرحله بعد مواد مذاب، وارد دستگاه‌های خنک‌کننده شده تا منجمد شوند. در این مرحله مواد منجمد شده توسط کاترهایی به شکل رشته‌‌ای برش داده می‌شوند. در مرحله آخر رشته‌های گرانول وارد دستگاه آسیاب شده تا خرد شوند و به شکل دانه‌های ریز الماس درآیند.

منبع : ویکی پلاست

0 Comments

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *