پشت صحنه التهاب پلیمرها در بورس کالا

صنایع پتروشیمی پایین‌دست در تامین مواد اولیه از طریق بورس کالا با مشکلات فراوانی چون تقاضای غیرمصرفی، عدم شفافیت اطلاعات و قیمت‌های نسبتا بالا مواجه هستند.

تب تند تورم از یک سو و صف‌کشی برای قاچاق معکوس از سوی دیگر، بورس کالا را داغ‌تر از هر زمانی کرده است. مازاد شدید تقاضا برای پلیمرهایی مثل پی‌وی‌سی و پلی‌پروپیلن باعث رقابت بیش از ۵۰ درصدی این محصولات نسبت به قیمت پایه شده‌اند.

اوج‌گیری اختلاف میان نرخ دلار آزاد با نیما که با افزایش انتظارات تورمی به هجوم خریداران منجر شده، در کنار اختلاف شدید نرخ‌های فوب خلیج‌فارس با قیمت پلیمرها در ترکیه و عراق انگیزه خروج سرمایه یا همان قاچاق معکوس به این کشورهای همسایه را تقویت کرده است.

در ادامه هم‌زمانی قطع شدن سامانه بهین‌یاب، به عنوان مرجع تفکیک‌کننده تولیدکنندگان واقعی و غیرواقعی یکی از دلایل ایجاد تقاضای کاذب شناخته می‌شود. همه این عوامل دست به دست‌ هم داده‌اند تا در کنار ایجاد یک بازار سیاه برای تامین مواد اولیه مورد نیاز تولیدکنندگان، بعضا قاچاق این محصولات به کشور عراق نیز صورت گیرد.

قصه هرچه هست به نظر می‌رسد یک دستکاری دیگر در نرخ‌ها و نگاه دستوری به اقتصاد منجر به التهابی تازه شده و احتمالا بازار سیاه و قاچاق را جایگزین تولید و خلق ارزش در کشور کرده است.فردای اقتصاد

0 Comments

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *