ظرفیت صنایع پلیمری خالیست

مدیرکل دفتر صنایع پلیمری و شیمیایی وزارت صمت گفت: ظرفیت تولید در صنایع پلیمری ۲۵ میلیون تن است که سال گذشته از یک سوم این ظرفیت استفاده شد.

ظرفیت تولید ایجاد شده در صنایع پلیمری مربوط به واحد‌های تولیدی دارای پروانه بهره برداری با ۴۰ درصد پیشرفت فیزیکی است و در سال ۱۴۰۰، ۸ میلیون و ۸۴ هزار تن محصولات پلیمری در مجتمع‌های پتروشیمی تولید شده است.

 

به گزارش پترون به نقل از خبرگزاری صداوسیما ، صفدری با اشاره به میزان نیاز کشور به محصولات پلیمری گفت: براساس سهمیه‌ای که برای ۴ هزار و ۸۷۰ واحد تولیدی صنایع پایین دستی در سامانه بهین یاب به ثبت رسیده است، نیاز واحد‌ها ۷۲۰ هزار تن برآورد و مازاد آن صادر می‌شود.

صفدری افزود: در ۹ ماهه امسال، ۳ میلیون و ۶۶۵ هزار و ۲۲۵ تن انواع محصولات پلیمری در بورس عرضه شده و با توجه به مازاد بر تولید، بخش عمده این تولیدات صادر می‌شود.

مدیرکل دفتر صنایع پلیمری و شیمیایی وزارت صمت با انتقاد از رقابت قیمت محصولات پلیمری در بورس گفت: با وجود آنکه تولید محصولات پلیمری بیشتر از مصرف کشور است، به دلیل رقابت قیمتی که در بورس کالا برای این محصولات وجود دارد، با قیمت زیاد عرضه می‌شود و همین رقابت باعث افزایش قیمت تمام شده محصولات پلاستیکی شده و در نهایت هزینه این رقابت را مردم می‌پردازند.

صفدری با اشاره به تخلف برخی از مجتمع‌های پتروشیمی در صادرات محصولات پلیمری، افزود: متاسفانه پتروشیمی ها، برخی کالا‌هایی را که صادرات آن‌ها ممنوع شده، صادر می‌کنند و به همین دلیل اخیراٌ مصوبه‌ای در ستاد تنظیم بازار تدوین و ابلاغ شد با این مضمون که مجتمع‌های پتروشیمی و سایر تولیدکنندگانی که کالای آن‌ها در بورس عرضه می‌شود، در صورت رعایت حداقل عرضه، می‌توانند مجوز صادرات را از وزارت صمت دریافت نمایند.

وی افزود: با این دستورالعمل می‌توان صادرات محصولاتی که بازار آن‌ها ملتهب است یا در داخل با ارزش افزوده بیشتری قابلیت تولید دارد، مدیریت کرد و وزارت صمت به این موضوع به صورت جدی ورود  و حتما صادرات آن‌ها را محدود می‌کند.

0 Comments

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *