همه چیز درباره سامانه سایا/مدیرعامل بورس کالا: سامانه سایا به تلاطم های بازار مواد پتروشیمی پایان مَی دهد

سامانه سایا در سال ۹۵ به منظور نظارت دقیق بر عملکرد تعاونی های توزیعی محصولات پتروشیمی به همت اتحادیه سراسری پایین دستی پتروشیمی ساخته شده است.

به گزارش پترون با رای حداکثری اعضای کارگروه تنظیم بازار محصولات پتروشیمی، وظیفه نظارت بر خرید و توزیع مواد اولیه در تعاونی ها به سامانه سایا محول شده است.

این سامانه در سال ۱۳۹۵ به پیشنهاد جناب آقای مهندس بیژن زنگنه وزیر نفت جمهوری اسلامی ایران و به دستور دفتر توسعه صنایع پایین دستی شرکت ملی صنایع پتروشیمی جهت توزیع بهینه و مویرگی محصولات پتروشیمی در کلیه تعاونی های تامین نیاز صنایع پایین دستی پتروشیمی که در بستر بورس کالا خرید می کنند ایجاد شد.

همچنین با مصوبه کارگروه تنظیم بازار شورای رقابت اطلاعات سامانه بهین یاب برای استفاده در سامانه سایا در اختیار اتحادیه سراسری تامین نیاز پتروشیمی قرار گرفته است تا نظارت دقیق تری در بر واحدهای مصرف کننده محصولات پتروشیمی انجام شود.

براساس این گزارش رصد لحظه ای و دقیق توزیع مویرگی مواد اولیه در بین واحدهای تولیدی از ویژگی های این سامانه است.

مدیرعامل بورس کالا پیش از این در باره سامانه سایا گفته بود:این سامانه به ایجاد شفافیت در شبکه توزیع محصولات پتروشیمی کمک می کند. از اول اردیبهشت خرید محصولات پتروشیمی توسط تعاونی ها فقط از طریق “سایا” انجام می شود.

به گفته سلطانی نژاد:به کمک سایا مشخص می شود که هر ماده پتروشیمی به چه میزان و به کدام واحد پایین دستی پتروشیمی تحصیص داده شده است.از مزایای این سامانه این است که مشخص می شود که آیا تخصیص مواد موثر بوده است یا خیر؟ و با رصد مداوم توزیع مواد پتروشیمی ، می توان نحوه تخصیص ها را بهینه تر کرد.

0 Comments

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *