یک قلم اشتغال صنعت پروفیل در و پنجره بخش پایین دستی ۱۰۰۰۰ نفر/میلیارد ها تومان به بهانه مالیات ارزش افزوده از جیب تولید کننده برده شده

طوسی:بیش از ۳ هزارکارگاه تولید درو پنجره در کشور وجود دارد که هر واحد به طور متوسط برای ۵ تا ۱۰ نفر اشتغالزایی کرده اند و اختلال در هر مرحله زنجیره تکمیلی بر روند تولید و اشتغال واحدهای بعدی زنجیره تاثیرگذار است.

رییس انجمن صنایع پروفیل یو پی وی سی در و پنجره ایران :

رییس انجمن صنایع پروفیل یو پی وی سی در و پنجره ایران در گفتگو با پترون با انتقاد از نحوه عرضه و توزیع مواد پتروشیمی، گفت:در بسیاری موارد به دلیل بالا بودن قیمت، نوسانات بالا درعرضه محصولات در بورس کالا و یا عدم دسترسی به مواد اولیه، بسیاری از واحدهای فعال در صنعت پروفیل یو پی وسی سی مجبور به تعدیل نیرو شدند و نتوانستند اشتغال موجود را حفظ کنند.
حسین دوستی اظهار داشت:وقتی که ما مجبور می شویم مواد اولیه را از بازار آزاد و غیررسمی با قیمت های نجومی و بهره های آنچانی تهیه بکنیم، این تولید اقتصادی و مقرون به صرف نیست و از سویی  تقاضایی برای آن ندارد، در نتیجه حجم تولید کاهش یافته و اشتغال به یک چالش در صنایع تکمیلی پتروشیمی تبدیل می شود.
وی با بیان اینکه براساس بررسی های بالغ بر ۱۰ هزار نفر به مستقیم در واحدهای تولیدی پروفیل UPVC فعالیت می کنند، افزود:بیش از ۳ هزارکارگاه تولید درو پنجره در کشور وجود دارد که هر واحد به طور متوسط برای ۵ تا ۱۰ نفر اشتغالزایی کرده اند و اختلال در هر مرحله زنجیره تکمیلی بر روند تولید و اشتغال واحدهای بعدی زنجیره تاثیرگذار است.پی وی سی اس ۶۵ حدود ۷۵ درصد از ماده اولیه UPVC را تشکیل می دهد.
این فعال پایین دستی پتروشیمی در ادامه گفت:دولت نباید به دلیل آماده نبودن زیرساخت ها به زور و به شکل آبشاری از تولیدکننده مالیات ارزش افزوده بگیرد.کالایی صنف پروفیل یو پی وی سی تولید می کند برای END USER نیست و در کارگاه دیگری برای تولید محصول دیگری استفاده می شود.
طوسی تاکید کرد:طبق برآورد ما سال گذشته دولت ده ها میلیارد تومان در قالب مالیات ارزش افزوده از نقدینگی و سرمایه در گردش تولیدکنندگان پروفیل یو پی وسی درشرایط رکود اقتصادی کشور خارج کرده است.با این مصوبات غیر کارشناسی، تولید کننده روز به روز ضعیف تر شده است.
وی خاطر نشان کرد:دولت مالیات ارزش افزوده را قبل از تولید محصول و در زمان خرید مواد اولیه از ما می گیرد و می گوید از مصرف کننده بگیرید!.در همه دنیا مالیات ارزش افزوده از مصرف کنننده نهایی گرفته می شود اما در ایران به دلیل عدم استقرار صندوق های فروشگاهی، چون سازمان امور مالیاتی نمی تواند این مالیات را به صورت مویرگی بگیرد، به تولیدکننده ها فشار می آورد.

رییس انجمن صنایع پروفیل یو پی وی سی در و پنجره ایران با اشاره به این نکته که مصرف کننده نهایی مالیات ارزش افزوده را به ما نمی دهد و این پول از جیب من تولیدکننده خارج می شود، افزود:صنعت یو پروفیل پی وی سی به دلیل رکود در بخش ساختمان با چالش جدی مواجه شده است.

به گزارش پترون، پیش ازاین معاون برنامه ریزی وزارت صنعت، معدن و تجارت در گفتگو با شاتا گفته بود:حوزه پایین دستی پتروشیمی برای ۱۳هزار و ۳۳۳ نفر که بالاتر بگوییم ۱۳.۴ هزارنفر اشتغالزایی مستقیم دارد.

0 Comments

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *