تولید نفت در بزرگترین میدان نفتی لیبی متوقف شد

با بازگشت تنش‌ها به لیبی، بزرگترین میدان نفتی این کشور در بحبوحه اعتراضات روز جمعه به‌ طور کامل متوقف شد و انتظار می‌رود عرضه جهانی نفت را کاهش دهد؛ درست زمانی‌ که عربستان سعودی در حال کاهش تولید 1 میلیون بشکه‌ای تولید است و روسیه نیز خبر از ریزش 500000 بشکه در روز صادرات در ماه اوت داده است.

شراره، بزرگترین میدان نفتی لیبی، اواخر روز پنجشنبه تعطیل شد. محمد عون وزیر نفت لیبی در پیامی به بلومبرگ توقف کامل شراره تا روز جمعه را تایید کرد. میدان نفتی الفیل در نزدیکی شراره نیز تحت تأثیر قرار گرفته و تولید آن متوقف شده است. میادین نفتی شراره و الفیل در جنوب غربی لیبی قبل از توقف در مجموع حدود 350000 بشکه در روز نفت خام تولید می‌کردند اما این میادین در پی اعتراضات قبیله “زوی” نسبت به ربودن فرج بومطاری، وزیر دارایی پیشین، متوقف شده است.

از پایان آگوست 2022، لیبی حدودا 1.2 میلیون بشکه در روز نفت تولید کرده است. لیبی به‌دلیل وضعیت امنیتی ناپایدار خود در سال‌های اخیر از توافق اوپک پلاس مستثنی شده است. تنش‌ها در هفته گذشته، زمانی‌که رهبر ارتش ملی لیبی، ژنرال خلیفه حفتر، تهدید کرد که “به زور متوسل خواهد شد؛ مگر اینکه رهبران سیاسی این کشور بر سر توزیع عادلانه درآمدهای نفتی به توافق برسند”، دوباره بالا گرفت.

توقف میادین نفتی در لیبی، کاهش تولید نیجریه، یکی از اعضای آفریقایی اوپک و کاهش تولید اعلام شده از سوی عربستان سعودی و روسیه همگی تمرکز بازار را به سمت اختلالات عرضه در هفته جاری سوق داده است. پس از شکسته شدن قیمت ها به بالای 80 دلار در هر بشکه در اوایل هفته جاری، برنت برای اولین بار از ماه می بالاتر از این رنج باقی مانده است.

کریگ ارلام، تحلیلگر ارشد بازار در OANDA، گفت “اختلالات موقت تولید، مانند آنچه در حال حاضر در لیبی و نیجریه وجود دارد، می‌تواند قیمت‌ها را در کوتاه‌مدت افزایش دهد زیرا انقباض احتمالی بازار در پی کاهش و انعطاف‌پذیری رشد اقتصادی باعث افزایش تقاضا می‌شود”. ارلام افزود “قیمت ها از پایین ترین سطح 28 ژوئن تاکنون بیش از 13 درصد از افزایش یافته و علیرغم اینکه در برخی مواقع به‌نظر می‌رسد با مشکل مواجه است، هنوز هم پیشروی زیادی دارند”.

0 Comments

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *