ساخت بزرگترین طرح تامین خوراک خط لوله اتیلن دنا به نیمه رسید/ آغاز تولید اتان پتروشیمی ها از سال ۹۸

مدیرعامل شرکت پالایش گاز بیدبلند خلیج فارس با اشاره به پیشرفت حدود ۵۰ درصدی ساخت پالایشگاه بیدبلند خلیج فارس، اعلام کرد: از اواسط سال ۹۸ تولید زودهنگام در این پالایشگاه گاز به منظور تامین خوراک صنایع پتروشیمی آغاز می شود.

محمود امین‌نژاد درباره آخرین وضعیت پیشرفت اجرایی پالایشگاه گاز بیدبلند خلیج فارس با بیان اینکه هم اکنون مجموع پیشرفت ساخت این پالایشگاه به عنوان تامین کننده اصلی خوراک طرح های پتروشیمی مسیر اتیلن غرب -شاخه دنا – شامل کل پکیج ازجمله پالایشگاه، خطوط لوله انتقال گاز و خوراک و تاسیسات ماهشهر به مرز۵۰ درصد رسیده است، گفت: در شرایط فعلی پیشرفت ساخت بخش پالایشگاه حدود ۵۵ درصد بوده، همچنین عملیات ساخت خطوط لوله انتقال و مخازن ماهشهر هم که پیشتر به دلیل کمبود منابع مالی متوقف شده بود از اوایل امسال آغاز شده است.

به گزارش پترون به نقل از ایپک، مدیرعامل شرکت پالایش گاز بیدبلند خلیج فارس با اشاره به پیشرفت بیش از ۹۰ درصدی فونداسیون بتنی و پیشرفت ۷۰ درصدی نصب اسکلت‌های فلزی، تصریح کرد: با توجه به پیشرفت عملیات اجرایی، پیش بینی می‌کنیم از سال آینده کارهای مکانیکی ساخت پالایشگاه به پایان برسد و به تدریج از سال ۹۸، عملیات راه اندازی و تولید زودهنگام گاز برای تامین خوراک صنایع پتروشیمی آغاز شود.

این مقام مسئول با تاکید براینکه قرار است پالایشگاه گاز بیدبلند خلیج فارس، خوراک اتان مورد نیاز پتروشیمی گچساران را تامین کند، بیان کرد: این پالایشگاه قرار است به طور متوسط روزانه ۵۶.۶ میلیون متر مکعب گاز غنی دریافت کرده و پس از انجام فعالیت‌های فرآورشی ۴۸ میلیون متر مکعب گاز شیرین متان به شبکه سراسری گاز کشور تحویل دهد.

امین نژاد همچنین، افزود: علاوه بر گاز متان، سالانه ۱.۵ میلیون تن اتان، ۱.۵ میلیون تن گاز مایع شامل پروپان و بوتان و حدود ۵۰۰ هزار تن C+ تولید خواهد شد.

مدیرعامل شرکت پالایش گاز بیدبلند خلیج فارس با یادآوری اینکه قرار است ساخت و نصب یک واحد شیرین سازی برای C+ تولیدی پالایشگاه را شیرین و به عنوان خوراک اولیه بنزین طبیعی به بازار مصرف عرضه خواهد کرد، خاطرنشان کرد: گاز اتان تولیدی هم برای تبدیل به اتیلن به پتروشیمی گچساران عرضه می شود که در نهایت پتروشیمی گچساران خوراک واحدهای پتروشیمی مسیر خط لوله اتیلن غرب دنا را تامین خواهد کرد.

گفتنی است، هدف از طراحی و ساخت پالایشگاه گاز بیدبلند خلیج فارس تولید روزانه ۴۸ میلیون مترمکعب گاز شیرین و تصفیه شده متان برای تزریق به شبکه سراسری، سالانه ۱.۵ میلیون تن اتان و ۱.۵ میلیون تن گاز مایع شامل پروپان و بوتان است.

پیش بینی می شود با بهره برداری از این طرح پالایشگاهی خوراک طرح های در دست اجرای خط لوله اتیلن غرب شاخه دنا شامل مجتمع پتروشیمی گچساران و سپس طرح‌های تولید پلی اتیلن سبک و سنگین خطی کازرون، پلی اتیلن سنگین ممسنی، پلی اتیلن سنگین دهدشت و پلی اتیلن سنگین بروجن تامین شود.

0 Comments

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *