HSE در واحدهای پتروشیمی جدی تر گرفته می شود

در بخش پتروشیمی موضوع HSE مساله مهمی است؛ هم از لحاظ امنیت سرمایه گذاری و هم امنیت جانی کارکنان و پرسنل و حفظ محیط زیست و موارد دیگری که در این زمینه وجود دارد.

از سال گذشته، آتش سوزی های مختلفی در واحدهای پتروشیمی رخ داد. آتش سوزی هایی که هرکدام خسارت های زیاد و کمی هم برجای گذاشت. اصولا در چنین شرایطی اولین انگشت اتهام به سمت HSE می رود. فاکتوری که اگر درست رعایت شود، احتمالا اتفاق ها به حداقل خواهد رسید. با مهدی شریفی نیک نفس، عضور هیات نمایندگان اتاق تهران و مدیر عامل شرکت بازرگانی پتروشیمی درباره رعایت HSE در واحدهای پتروشیمی ایران گفتگو کردیم. به گفته شریفی نیک نفس، در حال حاضر صنایع ملی پتروشیمی، واحد HSE را فعال کرده و یکسری موارد تکلیفی به مجتمع ها و پالایشگاه ها ابلاغ می کند.

*این اواخر آتش سوزی های مختلفی در واحدهای پتروشیمی رخ داد. وضعیت HSE این واحد ها در ایران را چگونه ارزیابی می کنید؟

در بخش پتروشیمی موضوع HSE مساله مهمی است؛ هم از لحاظ امنیت سرمایه گذاری و هم امنیت جانی کارکنان و پرسنل و حفظ محیط زیست و موارد دیگری که در این زمینه وجود دارد. در گذشته زمانی که مجموعه های پتروشیمی دولتی بود، به طور متمرکز HSE وجود داشت و سرمایه ای که مصرف می کرد به صورت  تکلیفی به این واحدها ابلاغ می شد. اما الان با خصوصی سازی و عدم تمرکزی که به وجود آمده، مساله HSE مقداری دچار افت شده است که در ادامه این افت ها آتش سوزی های اخیر و تضعیف امکانات در مناطق نفتی را هم شاهد بودیم.

*الان وضعیت بهتر شده است؟

در حال حاضر صنایع ملی پتروشیمی، واحد HSE را فعال کرده است و یکسری موارد تکلیفی به مجتمع ها و پالایشگاه ها ابلاغ می کند. در همین زمینه قرار است دوره های آموزشی با کشورهای اروپایی برگزار شود. تجهیزات مونیتور می شود و اقدامات بزرگی در حال انجام است. به این ترتیب درست است که بابت آتش سوزی ها مقداری خسارت ایجاد شد، اما الان اوضاع رو به بهبود است.

*ابلاغیه های صنایع ملی پتروشیمی شامل چه مواردی می شود؟

بحث تعمیرات اساسی با حضور سرتیم ها یکی از ابلاغیه های وزارت نفت بوده است. به این صورت که در روزهای تعطیل تعمیرات اساسی صورت نگیرد. هرزمانی هم که قرار شد تعمیرات انجام شود، مدیرمجتمع باید حتما حضور  داشته و امکانات امنیتی هم موجود باشد. با این تمهیدات امیدوارم دیگر کمتر شاهد از بین رفتن سرمایه های کشور باشیم.

*با اقداماتی اینچنینی به استانداردهای جهانی نزدیک می شویم؟

بله، قطعا. پتروشیمی های ایران سن زیادی ندارند و تا به الان هم تقریبا تمام استانداردهای جهانی را پاس کرده اند. اما مقداری تجهیزات تضعیف شده و از توجه کافی هم برخوردار نبوده است. اما الان شاهد هستیم که تجهیزات و امکانات به روز می شود و وضعیت خوبی دارند.

0 Comments

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *