واحد متانول فن آوران پس از ۱۳ سال به ظرفیت اسمی می رسد/ رفع تحریم ها فرصتی برای رشد پتروشیمی فن آوران

مدیرعامل پتروشیمی فن آوران با بیان این که رفع تحریم ها فرصتی برای رشد این شرکت پتروشیمی است، گفت: واحد متانول فن آوران پس از ۱۳ سال به ظرفیت اسمی خود می رسد.

بهمن بهزادی مدیرعامل پتروشیمی فن‌آوران اظهار کرد: شرکت پتروشیمی فن‌آوران شامل سه واحد متانول، اسید استیک و منواکسید کربن است که واحد متانول در سال ۱۳۸۳ و دو واحد دیگر در سال ۱۳۸۵ به بهره‌برداری و تولید رسیدند. از ابتدای راه‌اندازی، واحدهای متانول و Co بنا به دلایل متعدد به ظرفیت اسمی خود نرسیدند.
به گزارش پترون به نقل از نیپنا وی ادامه داد: تلاش متخصصان شرکت و مکاتبات متعدد به منظور رفع مشکل منجر به قرارداد افزایش ظرفیت این دو واحد با شرکت تاپسو دانمارک (لایسنسور) شد.
مدیرعامل شرکت پتروشیمی فن‌آوران خاطرنشان کرد: اما متأسفانه اجرای تحریم‌های ظالمانه قرارداد جاری را متوقف کرد و حتی شرکت لایسنسور از پاسخ به مکاتبات عادی بین شرکت‌ها امتناع می‌کرد.
بهزادی افزود: اجرای برجام و رفع تحریم‌ها امکان از سرگیری روند اجرای قرارداد افزایش ظرفیت را فراهم کرد و شرکت تاپسو دانمارک در مورد افزایش ظرفیت دو واحد متانول و Co نظرات خود را به روزرسانی کرد و پس از جلسات متعدد با کارشناسان فن‌آوران اکنون این قرارداد در واحد متانول به فاز اجرا رسیده است.
همچنین ریاست مجتمع ‍تروشیمی فن آوران تصریح کرد : قرارداد Revamp، IDFAN که گلوگاه اصلی ناحیه ۲۰۰ بود با شرکت زیمنس آلمان برای افزایش توان توربین منعقد شد و کار ساخت قطعات آن در حال اجرا است. بررسی فنی افزایش ظرفیت فن نیز انجام شده و در مرحله صدور سفارش با شرکت Boldrocchi ایتالیا قرار گرفت.
جناب مهندس محمد جواد بدری  یادآور شد: برای رسیدن به بالاتر از ظرفیت اسمی پیشنهادات EPCF سیستم HRU و بازیابی CO2 از Stack از شرکت‌های مطرح جهانی (شامل BASF، میتسوبیشی، UNION)  و ایرانی (گاز کربنیک شهرکرد) اخذ شد و به زودی برنده اعلام و فاز اجرایی این دو طرح نیز آغاز خواهد شد.
بدری در پایان اضافه کرد: اجرای بعضی از این طرح‌ها در زمان تعمیرات اساسی آینده برنامه‌ریزی شده است که امیدواریم بعد از تکمیل طرح‌ها‌، ظرفیت واحد متانول بعد از ۱۳ سال به ظرفیت اسمی برسد.

0 Comments

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *