جزییات اجرای ۲۵ طرح پلیمری در صنعت پتروشیمی/ برنامه تولید ۸.۹ میلیون تن پلیمر در ایران

عملیات اجرایی ۲۵ طرح جدید تولید محصولات پلیمری در صنایع پتروشیمی ایران از پیشرفت های کمتر از ۱۰ درصد تا بیش از ۹۰ درصد با هدف تولید سالانه حدود هشت میلیون و ۹۰۰ هزار تن انواع محصولات پلیمری در ایران آغاز شد.

در آستانه آغاز اجرای برنامه ششم توسعه یکی از سیاست‌های کلیدی توسعه صنعت پتروشیمی متنوع‌سازی سبد تولید محصولات جدید پلیمری با هدف تکمیل زنجیره های ارزش و تامین خوراک صنایع تکمیلی پتروشیمی است.

به گزارش پترون به نقل از اپیک، براین اساس، هم اکنون عملیات اجرایی ۲۵ طرح جدید تولید محصولات الفین و پلیمری با پشرفت های کمتر از ۱۰ درصد تا ۹۰ درصد در صنایع پتروشیمی کشور آغاز شده که پیش‌بینی می‌شود با بهره برداری از این طرح ها تا پایان برنامه ششم (بدون احتساب طرح هایی که در آینده عملیات اجرایی آنها آغاز می شود) ظرفیت تولید محصولات پلیمری ایران سالانه نزدیک به ۸.۹ میلیون تن افزایش یابد.

از مهمترین محصولات الفینی و پلیمری که قرار است با تکمیل طرح های در دست اجرا تولید و عرضه شود باید به محصولاتی همچون اتیلن، انواع اتیلن گلایکول‌ها، انواع پلی اتیلن سبک و سنگین خطی، پروپیلن و پلی پروپیلن، پلی استایرن انبساطی، انواع پی.وی.سی، ABS، SBS، ESBR و … اشاره کرد.

ساخت ۲ طرح پلی استایرن

مطابق با آخرین گزارش مدیریت برنامه‌ریزی شرکت ملی صنایع پتروشیمی هم‌اکنون دو طرح تولید پلی استایرن شامل واحدهای فاز اول پتروشیمی کیمیا صنایع دالاهو با پیشرفت ۸۷ درصد و ظرفیت ۶۰ هزار تن و پتروشیمی پترو رامشه اصفهان با ۱۳ درصد پیشرفت اجرایی و ۵۰ هزار تن ظرفیت در حال ساخت و تکمیل قرار دارند.

افزایش ۲.۷ میلیون تنی تولید اتیلن

همچنین پنج طرح تولید اتیلن درمجموع با ظرفیت دو میلیون و ۷۳۶ هزار تن شامل طرح های فاز دوم پتروشیمی بوشهر با ۱۷ درصد پیشرفت و ۳۸۵ هزار تن اتیلن، اتیلن گچساران با ۳۴ درصد پیشرفت و یک میلیون تن ظرفیت، پتروشیمی فیروزآباد با ۱۳ درصد پیشرفت و یک میلیون تن ظرفیت تولید اتیلن، پتروشیمی دهلران با ۷ درصد پیشرفت و ۱۹۸ هزار تن ظرفیت تولید اتیلن و فاز دوم پتروشیمی ایلام  با ۸۱ درصد پیشرفت و ۱۵۳ هزار تن اتیلن از مهمترین طرح های در دست اجرا در این بخش هستند.

پلی اتیلن‌ها، رکورد دار طرح های پلیمری کشور

براساس این گزارش، بیشترین طرح تولید پلیمر در دست اجرا مربوط به انواع طرح های تولید پلی اتیلن سبک و سنگین خطی شامل ۱۰ طرح جدید با ظرفیت تولید دو میلیون و ۸۴۰ هزار تن انواع پلی اتیلن سبک و سنگین خطی است. در این خصوص می‌توان به طرح‌های پتروشیمی ممسنی، بروجن، دهدشت، کازرون، فسا، جهرم، داراب، دهلران، بوشهر و میاندوآب اشاره کرد .

تمامی طرح های جدید و در دست اجرای تولید انواع پلی اتیلن سبک و سنگین خطی که در مسیر خط لوله اتیلن غرب و اتان مرکز قرار دارند دارای پیشرفت های اجرایی کمتر از ۲۰ درصد بوده (به استثنای پتروشیمی میاندوآب که از ۳۵ درصد پیشرفت اجرایی برخوردار است) و مراحل ابتدایی ساخت را می‌گذرانند.

تولید پروپیلن ایران دو برابر می شود

یکی از مهم‌ترین محصولات پلیمری که شرکت ملی صنایع پتروشیمی برنامه ریزی گسترده ای را برای افزایش سهم آن در سبد تولید محصولات پتروشیمی کشور در دستور کار قرار داده پروپیلن و پلی پروپیلن است که برای تحقق این برنامه ها، برنامه‌ریزی به منظور اجرای طرح های تبدیل پروپان به پروپیلن و متانول به پروپیلن و پلی پروپیلن آغاز شده است.

براین اساس هم اکنون ۶ طرح تولید پروپیلن و پلی پروپیلن در سطح صنعت پتروشیمی کشور اجرایی شده که در صورت بهره برداری از این پروژه ها در مجموع بیش از یک میلیون و ۳۳۵ هزار تن به ظرفیت تولید پروپیلن و پلی‌پروپیلن کشور افزوده می شود.

از مهمترین طرح های تولید پروپیلن و پلی پروپیلن در صنعت پتروشیمی می‌توان به پتروشمی مهر پتروکیمیا با ۱۷ درصد پیشرفت و ۴۵۰ هزار تن ظرفیت، پتروشیمی خمین با ۵۶ درصد پیشرفت و ۱۷۵ هزار تن ظرفیت، پتروشیمی دهلران با ۷ درصد پیشرفت و ۸۱ هزار تن ظرفیت، پتروشیمی سلمان فارسی با ۱۵ درصد پیشرفت و ۴۵۰ هزار تن ظرفیت و پتروشیمی کوروش با کمتر از ۱۰ درصد پیشرفت و ۶۰ هزار تن ظرفیت اشاره کرد.

افزایش ۱.۱ میلیون تنی انواع اتیلن گلایکول

برای تولید انواع اتیلن گلایکول ها نیز عملیات اجرایی دو طرح با مجموع ظرفیت تولید سالانه بیش از یک میلیون و ۱۰۰ هزار تن آغاز شده که دو واحد ۵۵۴ هزار تنی انواع اتیلن گلایکول در پتروشیمی بوشهر و پارس فنل قرار است تا پایان برنامه ششم توسعه ساخته و در مدار بهره برداری قرار بگیرد.

اجرای ۷ طرح محصولات جدید پلیمری

برای اجرای سایر طرح های پلیمری هم در مجموع هفت طرح تعریف و عملیات اجرایی آنها آغاز شده که پیش بینی می شود با بهره برداری از این پروژه ها در مجموع بیش از ۷۶۰ هزار تن به محصولات پلیمری صنعت پتروشیمی ایران افزوده شود.

از مهمترین طرح های در دست اجرای محصولات پلیمری می توان به اجرای دو طرح ABS و SBS با ظرفیت سالانه تولید ۲۳۶ هزار تن در پتروشیمی جم، اجرای پتروشیمی صدف با ظرفیت تولید سالانه 136 هزار تن ESBR، پتروشیمی هگمتانه برای تولید 43 هزار تن انواع  PVC، پتروشیمی همدان و … اشاره کرد.

0 Comments

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *