بازگشایی ۵۰۰ میلیون یورو فاینانس چینی در پتروشیمی بوشهر

مدیرعامل شرکت پتروشیمی بوشهر با اشاره به سرمایه گذاری 2 میلیارد یورویی برای ساخت پتروشیمی بوشهر، اعلام کرد: تاکنون بیش از ۵۰۰ میلیون یورو از فاینانس چینی برای تامین اعتبار ساخت این طرح پتروشیمی دریافت و به پیمانکاران پرداخت شده است.

به گزارش پترون، مهندس سیدغلامرضا مستجاب الدعوه درباره آخرین وضعیت پیشرفت ساخت و تامین منابع مالی و اعتباری تکمیل و راه‌اندازی مجتمع پتروشیمی بوشهر، گفت: در حال حاضر پیشرفت اجرایی فاز اول پتروشیمی بوشهر به حدود ۸۷ درصد رسیده است.

مدیرعامل شرکت پتروشیمی بوشهر با تاکید بر اینکه بر اساس برنامه فاز اول پتروشیمی بوشهر در نیمه دوم امسال راه‌اندازی خواهد شد، در خصوص تامین فاینانس این طرح پتروشیمی، تصریح کرد: مجموع سرمایه گذاری انجام شده حدود دو میلیارد یورو بوده که تمام  منابع اعتباری از خط فاینانس چین تامین شده است.

این مقام مسئول با اعلام اینکه تاکنون بیش از ۵۰ درصد فاینانس قرارداد شده و بیش از ۵۰۰ میلیون یورو آن دریافت شده و به پیمانکارهای پروژه پرداخت شده است، خاطرنشان کرد: مابقی اعتبارات فاینانس هم با اجرا و تکمیل بخش‌هایی از پروژه تزریق و تامین خواهد شد.

به گزارش پترون به نقل از اپیک، گفتنی است، تکمیل و راه اندازی پروژه‌های بخش خصوصی صنعت پتروشیمی شامل فاز سوم پتروشیمی پردیس، متانول کاوه، پتروشیمی مرجان، پتروشیمی بوشهر و فاز اول پتروکیمیای ابن سینا(ماهشهر) و … از مهمترین برنامه های اولویت دار شرکت ملی صنایع پتروشیمی در ادامه سال ۹۶ از سوی وزارت نفت تعیین شده است.

در همین حال «مرضیه شاهدائی» مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی اخیرا با بیان این که تا پایان امسال طرح‌های پتروشیمی مرجان، فاز نخست پتروشیمی بوشهر، پترو کیمیای ابن سینا، فاز یک نیروگاه دماوند و فاز ۲ خط لوله اتیلن غرب نهایی خواهند شد، گفته است: در مجموع ۹ میلیون تن به ظرفیت تولید صنعت پتروشیمی در سال ۹۶ افزوده خواهد شد.

براساس این گزارش، طرح پتروشیمی بوشهر با ظرفیت سالانه سه میلیون تن محصول شامل واحدهای اتان، اتیلن، برشهای سه کربنه، متانول، گوگرد، پلی اتیلن سبک و سنگین خطی، اسید استیک خواهد بود.

پتروشیمی بوشهر با هدف تولید سالانه یک میلیون و ۶۵۰ هزار تن متانول، یک میلیون تن الفین، ۵۵۰ هزار تن اتیلن گلیکول، ٣٠٠هزار تن پلیمر سنگین و سبک و ٣٠٠ هزار تن اسید استیک طراحی و اجرا می شود.

همچنین این طرح ظرفیت ١٥٠ هزار تن جداسازی گوگرد، ۲۹۵ میلیون فوت مکعب در روز بازیابی اتان و ٣٢٤ میلیون فوت مکعب در روز شیرین سازی گاز را دارد.

0 Comments

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *