مصوبه شورای رقابت بازیچه بالادستی های پتروشیمی/ وقتی تولید کننده ایرانی باید ۴۵ درصد بالاتر از قیمت های جهانی پول بدهد/ قانون شکنی پتروشیمی شازند به قیمت خرد شدن استخوان پایین دستی ها

براساس مصوبه شورای رقابت، شرکت شازند بایستی ماهیانه ۵ هزار تن دی اتیل هگزانول در بورس کالا عرضه کند که براساس گزارش ها حتی کمتر از تولید ماهیانه این شرکت است.اما این مجتمع با ایجاد التهاب در بازار سودهای میلیاردی به جیب می زند و نهادهای نظارتی در مقابل این اقدام سکوت کرده اند.

علی مسبح مدیرعامل توسعه صنایع رضا در گفتگو با پترون با طرح این پرسش که چرا پتروشیمی شازند از مصوبه کف عرضه شورای رقابت برای عرضه ۱۲۵۰ در هفته تمکین نمی کند، افزود:حتی یک کیلوگرم از دی اتیل هگزانول وارداتی پتروشیمی شازند در بازار داخلی عرضه نشده و تنها به پتروشیمی فارابی داده می شود. این در حالی است که قیمت در بورس کالا به صورت تلفیقی تعیین شده است.
وی اظهار داشت:چگونه وقتی من جنسم را ۱۰۰ تومان گران می کنم از تعزیرات حکومتی و تمام نهاد های نظارتی به سراغم می آیند، ولی شازند با یکته تازی محصولش را در بورس کالا ۴۵ درصد بالاتر از قیمت پایه به فروش می رساند؟چرا نهادهای نظارتی در خصوص این موضوع سکوت کرده اند؟
این فعال صنایع پایین دستی پتروشیمی با اشاره به اینکه که به دلیل گران فروشی شازند ما عملا قدرت صادراتی نداریم، افزود:شازند ضربه جدی به صنعت کفش ایران وارد کرده است به طوری که تاجر افغانی می گوید به دلیل نوسان قیمتی و با بودن قیمت، جنس مورد نیاز را از پاکستان خریداری می کنیم.
مسبح با انتقاد از عدم نظارت روی سامانه بهین یاب و صدور بی محابای مجوز تولید روغن DOP، خاطر نشان کرد: بسیاری از دلال ها با استفاده از پروانه واحدهای تولیدی تعطیل، دی اتیل هگزانول را از بورس خریداری و با قیمتی بالاتر در بازار آزاد به فروش می رسانند.کافی است شرکت های خریدار دی اتیل هگزانول در بورس پالایش شود تا تولید کننده های واقعی شناسایی شوند.
وی چهارشنبه ها را روز پر استرسی برای مصرف کنندگان دی اتیل هگزانول خواند و تصریح کرد:مجتمع شازند یک بار در هفته به جای ۱۱۰۰ تن، ۱۳۰۰ تن عرضه کرد به طوری که قیمت رقابت شکست اما پس از آن دیگر شاهد عرضه با حجم بالا نبودیم درحالی که این موضوع از سوی شورای رقابت به پتروشیمی شازند تکلیف شده است.

به گزارش پترون، در نهمین کارگروه تنظیم بازار محصولات پتروشیمی شورای رقابت عرضه هفتگی ۱۲۵۰ تن دی اتیل هگزانول شازند به تصویب رسیده است.

این درحال است که پتروشیمی شازند تنها ۳۳۰۰ تن دی اتیل هگزانول با رقابت قیمتی بیش از ۴۰ درصدی در بورس کالا عرضه کرده است که این میزان عرضه، ۱۷۰۰ تن کمتر از مصوبه کارگروه شورای رقابت است.

نکته جالب ماجرا این است که طبق گزارش تولید فروش، پتروشیمی شازند ۶ هزار و ۱۴۵ تن دی اتیل هگزانول تولید و ۶هزار و ۴۷۹ تن به فروش رسانده است.به عبارتی بیش از ۳ هزار تن محصول در خارج از بورس به فروش رسیده است که خلاف مصوبه شورای رقابت است.

براساس مصوبه شورای رقابت مجتمع شازند بایستی ماهیانه ۵ هزار تن دی اتیل هگزانول در بورس کالا عرضه کند که براساس گزارش ها حتی کمتر از تولید ماهیانه این شرکت است.اما این مجتمع با ایجاد التهاب در بازار سودهای میلیاردی به جیب می زند و نهادهای نظارتی در مقابل این اقدام سکوت کرده اند.

0 Comments

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *