کاتالیست ایرانی برای اولین بار به کشورهای اروپایی صادر شد/گلایه وزیر نفت از خام‌فروشی پتروشیمی‌ها

وزیر نفت گفت: صادرات کاتالیست ایران به کشورهای اروپایی و کشورهای همسایه برای اولین بار، در دولت سیزدهم انجام شده است.

به گزارش پترون به نقل از  خبرگزاری فارس، جواد اوجی وزیر نفت در برنامه رهیافت رادیو اقتصاد با اشاره به پیشرفت‌های ایران در صنعت پتروشیمی عنوان کرد: قبل از انقلاب فقط یک مجتمع پتروشیمی اوره و آمونیاک در شیراز وجود داشت، ولی حدود 70 مجتمع پتروشیمی در کشور احداث شده است که بالغ بر 90 میلیون تن ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی دارند.

وی افزود: سال گذشته از صادرات محصولات پتروشیمی 12.5 میلیارد دلار در سامانه نیما ارز واریز شد. در 9 ماه امسال نیز 10.5 میلیارد دلار در سامانه نیما از صادرات محصولات پتروشیمی، ارز عرضه شده است.

اوجی گفت: در حال حاضر بیش از 100 طرح پتروشیمی به ارزش 70 میلیارد دلار در دست اجراست و بیش از 15 پارک شیمیایی تعریف شده است. با اجرای این طرح‌ها 20 محصول کلیدی صنعت پتروشیمی که هم‌اکنون واردکننده آن هستیم، تولید می‌شود و به دنبال این هستیم که تا پایان دولت در تولید این محصولات خودکفا شویم.

وزیر نفت اشاره کرد: برای اولین بار، در دولت سیزدهم صادرات کاتالیست ایران به کشورهای اروپایی و کشورهای همسایه انجام شده است.کاتالیست یکی از راهبردی‌ترین کالاهای صنعت پتروشیمی است. ان شاالله تا پایان این دولت، تمامی کاتالیست‌های موردنیاز صنعت پتروشیمی و پالایشی کشور را بومی‌سازی خواهیم کرد.

وی اظهار داشت: متاسفانه همچنان بخش عمده‌ای از محصولات پتروشیمی ایران به صورت خام صادر می‌شود. هم‌اکنون 30 درصد از تولیدات پتروشیمی ایران در داخل مصرف شده و 70 درصد آن به صورت خام و نیمه‌خام صادر می‌شود.

اوجی در پایان تاکید کرد: محصولات پتروشیمی تحریم‌ناپذیر هستند و ما باید تلاش کنیم با توسعه زنجیره ارزش مانع از اثرپذیری تحریم بر اقتصاد و ایجاد تکانه‌های اقتصادی به کشور شویم.

0 Comments

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *