انتقاد رئیس اتاق اصناف از قانون مالیات بر ارزش افزوده

رئیس اتاق اصناف ایران با بیان اینکه در توسعه کسب و کار مجازی عقب هستیم گفت: قانون مالیات بر ارزش افزوده سلیقه ای اعمال می شود و بر قیمت تمام شده کالا و خدمات اثر دارد.

به گزارش پترون، علی فاضلی امروز در نهمین اجلاسیه دوره ششم نمایندگان اتاق اصناف ایران، در جمع خبرنگاران افزود: کمی از کار عقب هستیم، اما وارد کردن بنگاه‌های صنفی در عرصه علمی با کمترین امکانات و حتی بدون هیچ امکاناتی میسر نیست و زیرساخت‌ها برای آنها فراهم نشده است.

رئیس اتاق اصناف ایران در ادامه از فعالیت مجموعه ای در فضای مجازی و تامین سرمایه آنها از طریق بانک‌ها و تعریف منابع مالی مشخص خبر داد و گفت: این مجموعه کارهای عظیمی در فضای مجازی به دست گرفته است که سرمایه‌گذاری آنها از طریق بانک‌ها انجام می‌شود و منابع مالی آنها نیز تعریف‌شده است در حالی که بنگاه‌ها و واحدهای صنفی ما به هیچ وجه به این امکانات دسترسی ندارند.

فاضلی با نامناسب دانستن فضای کار برای کارآفرینان در مجموعه اصناف افزود: برغم تأکیدات رئیس‌جمهور و معاون وی، کار در زیرمجموعه به نفع مردم انجام نمی‌شود.

او با اشاره ضرورت واگذاری فعالیت اقتصادی به دست مردم و مردم محور شدن گفت: همه در بحث کوچک‌سازی دولت صحبت می‌کنند، ولی کاری انجام نمی‌شود.برای ایجاد اشتغال و توانمندسازی اتاق اصناف خبرهای خوبی در راه است. بر اساس تفاهمنامه با با وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی حداقل ۱۰۰ هزار شغل را تا پایان نیمه اول سال و ۲۰۰ هزار شغل را تا پایان سال در بخش اصناف ایجاد می کنیم.

رئیس اتاق اصناف ایران افزود: اگر موفق شویم سقف بخشودگی حق بیمه کارفرمایان تا سقف ۵ کارگر را تعمیم دهیم که البته الان به صورت یک توافقنامه در حال تنظیم آن هستیم و نیازمند مصوبه هیأت وزیران است، می‌توان امید داشت که ایجاد شغل افزایش یابد.

فاضلی گفت: در توافق‌نامه مذکور آمده است تحصیل‌کردگانی که به وزارت کار مراجعه کرده‌اند و در لیست وزارت کار قرار گرفته‌اند، به یک کارفرما معرفی شوند و وزارت کار 6 ماه تمام حقوق، مزایا و حق بیمه آنها را پرداخت کند و کارفرما هم ۶ ماه به آنها آموزش دهد و در پایان ۶ ماه اگر کارفرما تمایل داشت آنها را با قرارداد شرطی به استخدام کارگاه کوچک یا متوسط خود درآورد و اگر نپذیرفت الزامی برای ادامه کار نیست، اما کارورز توانسته است در این مدت حد اقل حرفه‌ای را به صورت تخصصی بیاموزد.

او همچنین در مورد مالیات بر ارزش‌افزوده گفت: در تمام نظامات اقتصادی دنیا مالیات بر ارزش‌افزوده یا همان مالیات بر مصرف از یک ایستگاه گرفته می‌شود، ولی قانونی که الان ساری و جاری است باعث شده مالیات بر ارزش افزوده از مبادی زیادی دریافت شود که یقیناً بر قیمت تمام‌شده کالا و خدمات و تولید اثر می‌گذارد، ضمن اینکه ایراد اساسی این است که سلیقه‌ای هم اعمال می‌شود و یا حتی قانون هم اعمال نمی‌شود.

رئیس اتاق اصناف ایران افزود: البته مالیات بر ارزش‌افزوده نباید در کالاهای سرمایه‌ای لحاظ شود که این اتفاق هم می‌افتد.

فاضلی در مورد افتتاح مرکز تجارت پوشاک ترکیه‌ای در یکی از نقاط تهران گفت: در این باره اظهارنظر نمی‌کنم، اما بحث سرمایه‌گذاری خارجی را نفی نمی‌کنم، ولی می‌گویم سرمایه‌گذاری در جهت تولید را ما بیشتر می‌پسندیم.

0 Comments

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *