عرضه ۲.۳ میلیون تن اتان به پتروشیمی ها در سال ۹۵

مجتمع گاز پارس جنوبی سال گذشته نزدیک به ۱۲۵ میلیارد متر مکعب گاز شیرین تولید کرده است.

سرپرست دیسپچینگ مجتمع گاز پارس جنوبی اعلام کرد:

به گزارش پترون، سرپرست دیسپچینگ این مجتمع با اعلام این خبر گفت: علاوه بر گاز شیرین، پالایشگاه‌های پارس جنوبی سبد کاملی از محصولات گازی را تولید و در اختیار مشتریان قرار می‌دهند.
علی احمدی افزود: علاوه بر مصارف گاز در داخل کشور از سوی مردم، صنایع و نیروگاه‌ها، بخش زیادی از محصولات مجتمع در اختیار پتروشیمی‌ها و پالایشگاه‌ها قرار می‌گیرد.
وی همچنین به ارسال گاز ترش پالایشگاه چهارم برای احیای چاه‌های نفت آغاجاری اشاره کرد و گفت: سال گذشته بیش از ۱۰میلیارد و ۵۵۰ میلیون مترمکعب از طریق خط پنجم سراسری به سمت مخازن نفتی ارسال شده است که در این بین پالایشگاه‌های گاز فجر جم، ایلام و بیدبلند نیز بخشی از این گاز را برداشت کرده‌اند.
احمدی در ادامه با بیان اینکه مجتمع گاز پارس جنوبی سال گذشته ۲هزار و۲۶۴ میلیون مترمکعب گاز شیرین تحویل پتروشیمی‌ پارس در منطقه عسلویه داده است، گفت: پتروشیمی‌های جم، کاویان، مروارید و آریاساسول از دیگر بخش‌هایی هستند که از محصولات مجتمع استفاده می‌کنند و در سال ۹۵ بیش از ۲ میلیون و۳۱۵ هزار تن اتان در اختیار این پتروشیمی‌ها قرار گرفته است.
وی دیگر محصولات تولیدی مجتمع را بوتان و پروپان عنوان کرد و گفت: سال گذشته ۷۲ هزار و ۷۰۸ تن بوتان نیز در اختیار پتروشیمی جم قرار گرفته است.
احمدی همچنین به ارسال ۴۰ میلیون و ۵۲۳ هزار و ۴۳۴ بشکه میعانات گازی به پتروشیمی نوری (برزویه) و ۵ میلیون و ۹۲۱ هزار و ۲۴۰ بشکه میعانات گازی به پالایشگاه ستاره خلیج فارس در سال ۹۵ اشاره کرد.
گفتنی است، در آینده و با راه‌اندازی پالایشگاه‌های هشت‌گانه ۶۰ هزار بشکه‌ای سیراف، این مجتمع پالایشگاهی نیز از مشتریان میعانات گازی پارس جنوبی خواهد بود. ارسال این محصولات به پتروشیمی و پالایشگاه‌ها می‌تواند علاوه بر جلوگیری از خام‌فروشی، باعث ایجاد اشتغال مستقیم و غیرمستقیم میلیون‌ها ایرانی در سراسر کشور شود.

0 Comments

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *