احتمال افزایش قیمت گاز ال ان جی در جهان/قطر ۶۰ درصد از LNG مصر را تامین می کند

بعد از اقدام هماهنگ عربستان، بحرین، مصر و امارات در قطع روابط دیپلماتیک با قطر که یک سوم ال ان جی جهان را تامین می کند تجار ال ان جی خود را برای بروز اختلال احتمالی در عرضه این نوع سوخت آماده می کنند.

در پی بروز تنش میان قطر و کشورهای عربی؛

به گزارش پایگاه خبری پلاتس، بعد از اقدام هماهنگ عربستان، بحرین، مصر و امارات در قطع روابط دیپلماتیک با قطر، به عنوان بزرگترین عرضه کننده ال ان جی جهان، تجار ال ان جی خود را برای بروز اختلال احتمالی در عرضه این نوع سوخت آماده می کنند.

تصمیم روز دوشنبه عربستان در قطع روابط دیپلماتیک و کنسولی، ارتباطات زمینی، هوایی و دریایی با قطر موجب شد تا کشورهای بحرین، امارات و مصر نیز اقدام مشابهی را صورت دهند.

بر اساس آمارهای موسسه پلاتس آنالیتیکس، قطر بزرگترین عرضه کننده ال ان جی جهان است و در سال 2016 میلادی، 78.8 میلیون تن ال ان جی صادر کرده که بیش از 30 درصد کل عرضه ال ان جی جهان را شامل می شود. به علاوه، در طی سال های اخیر بخش رو به افزایشی از ال ان جی تولیدی قطر به کشورهای مصر، اردن و امارات صادر می شود.

به گفته یک تاجر سنگاپوری، هرگونه بروز اختلال در عرضه ال ان جی قطر می تواند تاثیر قابل توجهی بر قیمت این سوخت، جریان عرضه آن و همچنین امنیت انرژی در مصر بگذارد که بخش عمده ای از ال ان جی مورد نیاز خود را از قطر وارد می کند.

بر اساس این گزارش، در سال 2016، مصر 60 درصد از واردات ال ان جی خود یعنی 4.61 میلیون تن از 7.26 میلیون تن ال ان جی وارداتی اش را از قطر تامین کرده است.

تجار گفتند: «این قطع روابط تاثیری به دنبال خواهد داشت… ممکن است شاهد افزایش قیمت ال ان جی صادراتی به مصر باشیم. به علاوه ممکن است مقادیر بیشتری از ال ان جی قطر به دیگر کشورهای خاورمیانه و خاور دور ارسال شود، اما این روند در آینده نزدیک، برخی از ترتیبات حمل و نقل انرژی را آشفته خواهد ساخت.»

0 Comments

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *