معاون اول رییس جمهور و رییس ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی بسته های رونق تولید و اشتغال را ابلاغ کرد

معاون اول رییس جمهور در ابلاغیه ای، دستگاههای اجرایی و وزارتخانه های مختلف را به اجرای «بسته های رونق تولید و اشتغال» در سال ۹۶ مکلف کرد.

در نامه ای به دستگاههای اجرایی؛

به گزارش پترون، دکتر اسحاق جهانگیری در این ابلاغیه تاکید کرده است: دستگاههای اجرایی باید برنامه اجرایی مربوط را مطابق مفاد و زمانبندی مندرج در بسته‌ها در قالب « نظام یکپارچه پیشبرد و پایش اقتصاد مقاومتی- نیپا » تنظیم و از طریق سامانه نیپا به دبیرخانه ستاد ارسال و گزارش ماهانه اقدامات به عمل آمده برای اجرای این مصوبه را به طور مستمر به دبیرخانه ستاد ارایه نمایند.

متن کامل ابلاغیه رییس ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی بدین شرح است:

باسمه تعالی

وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات

وزارت امور اقتصادی و دارایی

وزارت امور خارجه

وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی

وزارت جهاد کشاورزی

وزارت دادگستری

وزارت راه و شهرسازی

وزارت صنعت، معدن و تجارت

وزارت علوم، تحقیقات و فناوری

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

وزارت کشور

وزارت نفت

وزارت نیرو

معاونت علمی و فناوری رییس‌جمهور

سازمان اداری و استخدامی کشور

سازمان برنامه و بودجه کشور

سازمان حفاظت محیط زیست

سازمان ملی استاندارد ایران

سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری

بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران

دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد تجاری-صنعتی و ویژه اقتصادی

صندوق توسعه ملی

مرکز ملی رقابت

ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز

ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی در جلسه‌های مورخ ۱۵/۱/۱۳۹۶ (سی و سومین جلسه ) و ۲۸/۱/۱۳۹۶ (سی و پنجمین جلسه) به استناد مفاد مصوبه شماره ۸۵۰۰/ت ۵۲۴۴۲هـ مورخ ۳۱/۶/۱۳۹۴
هیأت محترم وزیران، در راستای اجرای سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی و منویات مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) در سال ۱۳۹۶ که توسط معظم‌له به عنوان سال « اقتصاد مقاومتی ؛ تولید- اشتغال» نامگذاری شده است، به منظور رونق تولید و ایجاد رشد اقتصادی ۸ درصدی، تداوم نرخ تورم تک رقمی ، افزایش سرمایه‌گذاری ، توسعه صادرات و افزایش رشد صادرات غیرنفتی به میزان ۲۵درصد، مدیریت هدفمند واردات، ایجاد فرصت‌های شغلی جدید ،‌ مقررات‌زدایی ،‌گسترش نقش بخش خصوصی و تعاونی و استقرار مدیریت کارآمد، با توجه به رویکردهای پنج‌گانه اقتصاد مقاومتی (درون‌زایی، برون‌گرایی،‌دانش‌بنیانی، مردمی بودن و عدالت بنیانی) پس از بحث و بررسی ،‌ «بسته‌های رونق تولید و اشتغال» به شرح پیوست (که به مهر دبیرخانه ستاد مورد تأیید قرار گرفته است) را برای اجرا در سال ۱۳۹۶۶ مورد تصویب قرار داد.

رعایت موارد زیر برای عملیاتی نمودن مفاد هر یک از بسته‌های پنج‌گانه رونق تولید و اشتغال شامل «بسته ارتقاء توان تولید ملی» ، «بسته تأمین مالی و سرمایه‌گذاری»، «بسته جذب، توسعه و تعمیق تکنولوژی» ، «بسته تجارت خارجی(توسعه صادرات غیرنفتی و مدیریت هدفمند واردات)» و «بسته اشتغال و توانمندسازی نیروی کار» ، ضروری  است :

الف ) دستگاه‌های اجرایی موضوع این مصوبه مکلفند :

– نسبت به اجرای کلیه وظایف محوله مندرج در هر یک از بسته‌ها اقدام نمایند.

– برنامه اجرایی مربوط را مطابق مفاد و زمانبندی مندرج در بسته‌ها در قالب « نظام یکپارچه پیشبرد
و پایش اقتصاد مقاومتی- نیپا » تنظیم و از طریق سامانه نیپا به دبیرخانه ستاد ارسال نمایند.

– گزارش ماهانه اقدامات به عمل آمده برای اجرای این مصوبه را به طور مستمر به دبیرخانه ستاد
ارایه نمایند.

ب) دستگاه‌های اجرایی همکار، متناسب با درخواست دستگاه مجری ، مکلف به انجام همکاری‌های لازم مورد تقاضا می‌باشند.

ج) نظارت بر اجرای این مصوبه بر عهده دبیرخانه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی است و حسب مورد پس از ارزیابی عملکرد هر یک از دستگاه‌های اجرایی، نتایج آن در صورتی که متضمن انحراف از انجام تکالیف و وظایف محوله باشد مراتب جهت اتخاذ تصمیم مقتضی در دستور کار ستاد قرار می‌گیرد.

د) دبیرخانه ستاد مکلف به تهیه ، تدوین و ارایه گزارش‌های دوره‌ای منظم از ارزیابی عملکرد دستگاه‌های ذیربط در اجرای مفاد این مصوبه به اینجانب می‌باشد.

معاون اول رییس جمهور همچنین در این نامه تاکید کرده است: حسب نیاز تکالیف ، پروژه‌ها و بسته‌های مکمل این مصوبه متعاقباً ابلاغ می‌شود.

گفتنی است، مشروح کامل بسته های پنج گانه رونق تولید و اشتغال که به پیوست نامه معاون اول رییس جمهور و رییس ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی برای اجرا به دستگاههای اجرایی ابلاغ شده است، به شرح زیر است:

بسته ارتقاء توان تولید ملی

۱. وزارت صنعت، معدن و تجارت مکلف است:

۱.۱. اجرای طرح رونق تولید برای صیانت و نگهداشت شرایط فعالیت و اشتغال بنگاه‌های کوچک و متوسط را با هدف رفع موانع و رونق تولید در ده‌هزار واحد تولیدی صنعتی و معدنی و معادن به نحوی تداوم بخشد که میزان ایجاد اشتغال یا اشتغال مجدد و همچنین تولیدات این بنگاه­ها نسبت به سال قبل ۱۰ درصد افزایش یابد.

۱.۲. برنامه اجرایی تکمیل و بهره‌برداری حداقل شش هزار طرح صنعتی و معدنی با پیشرفت فیزیکی بالای ۶۰ درصد را تهیه و تا پایان اردیبهشت ماه سال جاری به دبیرخانه ستاد ارائه نماید. گزارش عملکرد این بند بصورت ماهانه به دبیرخانه ارائه گردد.

۱.۳. برنامه اجرایی بازسازی و نوسازی صنایع و معادن و صنوف تولیدی با هدف ارتقای بهره‌وری انرژی، کاهش شدت مصرف، افزایش رقابت‌پذیری، توسعه صادرات و انتقال تکنولوژی را تا تهیه و تا پایان اردیبهشت‌ماه به دبیرخانه ستاد ارائه نماید.

۱.۴. ضمن تهیه فهرست کالاهای اساسی، ضروری و حساس صنعتی کشور در حوزه فعالیت های خود، برنامه اجرایی افزایش تولید داخلی این کالاها را با توجه به ملاحظات اقتصادی، اجتماعی و فنی تهیه و حداکثر تا پایان اردیبهشت ماه سال جاری به دبیرخانه ستاد ارائه دهند.

۱.۵. برنامه اجرایی تقویت خوشه­ های صنعتی و شبکه سازی و به هم رسانی کسب و‌کارها با تأکید بر واحدهای صنفی و بنگاه­های تولیدی خرد، کوچک و متوسط را تهیه و تا پایان اردیبهشت ماه سال جاری به دبیرخانه ستاد ارائه نماید.

۱.۶. با همکاری دستگاه‌های اجرائی مسئول به منظور رونق فعالیت شهرک­های صنعتی تمهیدات لازم را برای تکمیل زیرساخت ها و خدمات مورد نیاز ارائه کند. برنامه اجرایی این بند شامل گزارشی کامل از وضعیت شهرک­های صنعتی از حیث بنگاه­های مستقر در آنها و خدمات و یا زیرساخت­هایی که در این شهرک ها تا کنون ایجاد نشده است به همراه برنامه زمانبندی تکمیل آنها تا پایان اردیبهشت‌ماه سال جاری به دبیرخانه ستاد ارائه گردد.

۱.۷. برنامه اجرایی حمایت از ایجاد تصفیه‌خانه‌های پساب‌های صنعتی در مجتمع‌ها و شهرکهای صنعتی و بازچرخانی آب آنها را تهیه و تا پایان اردیبهشت‌ماه سال جاری به دبیرخانه ستاد ارائه نماید.

۱.۸. برنامه اجرایی ایجاد توازن زنجیره مواد اولیه موردنیاز و توسعه صنایع اولویت‌دار معدنی با رویکرد اجتناب از خام فروشی مواد معدنی و تشویق صادرات محصولات صنایع معدنی دارای ارزش افزوده بالا با هدف توانمندسازی بخش خصوصی و تعاونی در فعالیتهای معدنی و صنایع معدنی را تا پایان اردیبهشت ماه سال جاری تهیه و به دبیرخانه ستاد ارائه نماید. این برنامه باید به گونه­ای تنظیم گردد که تمایل به سرمایه­گذاری در صنایع معدنی اولویت دار به میزان ده درصد در سال جاری نسبت به سال گذشته افزایش یابد.

۱.۹. ضمن ارائه پهنه های اکتشاف در مناطق اولویت دار به متقاضیان بویژه شرکتهای بزرگ معدنی، برنامه حمایتی مورد نیاز برای توسعه فعالیت های اکتشافی را تهیه و تا پایان اردیبهشت‌ماه سال جاری به دبیرخانه ستاد ارائه نماید.

۱.۱۰. برنامه اجرایی و حمایتی کمک به تأمین و تکمیل زیربناها و زیرساخت های لازم در مناطق اولویت‌دار معدنی و به ویژه معادن بزرگ را تا پایان اردیبهشت‌ماه سال جاری تهیه و به دبیرخانه ستاد ارائه نماید.

۱.۱۱. با همکاری وزارت نفت برنامه اجرایی حمایت از توسعه و تکمیل زنجیره ارزش صنایع پایین دست نفت و گاز (پتروشیمی)‌ را تهیه و تا پایان اردیبهشت ماه سال جاری تهیه و به دبیرخانه ستاد ارائه نماید.

۱.۱۲. با همکاری وزارت جهاد کشاورزی و وزارت نفت، برنامه اجرایی تامین نهاده کود کشاورزی از طریق واحدهای پتروشیمی را تهیه و تا پایان اردیبهشت‌ماه سال جاری به دبیرخانه ستاد ارائه نماید.

۱.۱۳. برنامه اجرایی هدایت تقاضای حوزه های مهم و دارای وزن بالا در اقتصاد کشور (نفت، گاز، پتروشیمی، معادن و صنایع معدنی و خدمات) به توانمندی صنایع پیشرفته را تهیه و تا پایان خردادماه سال جاری به دبیرخانه ستاد ارسال نماید.

۱.۱۴. برنامه اجرایی«توسعه سرمایه‌گذاری در صنایع بزرگ و کلیدی صادرات‌گرا » را تهیه و تا پایان اردیبهشت‌ماه به دبیرخانه ستاد ارائه نماید.

۱.۱۵. برنامه اجرایی اصلاح شبکه های توزیع در جهت کاهش هزینه های مبادله و قیمت نهایی مصرف کننده را تا پایان اردیبهشت‌ماه سال جاری تهیه و به دبیرخانه ستاد ارائه نماید.

۱.۱۶. برنامه اجرایی ساماندهی صنوف فاقد پروانه را تهیه و تا پایان اردیبهشت‌ماه سال جاری به دبیرخانه ستاد ارائه نماید.

۱.۱۷. با همکاری بانک مرکزی ج.ا.ا برنامه اجرایی فروش اعتباری کالاهای مصرفی بادوام را تهیه و تا پایان اردیبهشت ماه سال جاری به دبیرخانه ستاد ارسال نماید.

۱.۱۸. برنامه اجرایی فعال سازی بخش خصوصی در ساخت و تولید انواع هواپیما و بالگردهایی که تأمین و خرید آنها از خارج کشور صورت می‌پذیرد، را تهیه و تا پایان خرداد ماه سال جاری به دبیرخانه ستاد ارائه نماید.

۱.۱۹. با همکاری وزارت جهاد کشاورزی و سایر دستگاه‌های اجرایی ذیربط نسبت به ارائه معیارها و ضوابط تعیین بنگاه‌های صارداتی دارای اولویت دریافت تسهیلات، اقدام و تا پانزدهم اردیبهشت ماه سال جاری به دبیرخانه ستاد ارائه نماید.

۲. وزارت جهاد کشاورزی مکلف است:

۲.۱. ضمن تهیه فهرست کالاهای اساسی، ضروری و حساس کشور در حوزه فعالیت های خود، برنامه اجرایی افزایش تولید داخلی این کالاها را با توجه به ملاحظات اقتصادی، اجتماعی و فنی تهیه و حداکثر تا پایان اردیبهشت ماه سال جاری به دبیرخانه ستاد ارائه دهند.

۲.۲. برنامه اجرایی توسعه و فرآوری گیاهان دارویی، توسعه باغات در اراضی شیب‌دار،‌ توسعه زراعت چوب، توسعه کشت زیتون، توسعه فعالیت زنبورداری و افزایش تولید عسل‌ و پرورش نوغان داری و تولید ابریشم را تهیه و تا پایان اردیبهشت‌ماه سال جاری به دبیرخانه ستاد ارائه نماید.

۲.۳. برنامه اجرایی توسعه ظرفیت لازم برای افزایش قابلیت نگهداری محصولات اساسی کشاورزی با هدف حداقل پنج درصد افزایش قابلیت نگهداری در سردخانه­ها و انبارهای فنی چند منظوره در سال جاری را تهیه و تا پایان خرداد ماه سال جاری به دبیرخانه ستاد ارائه نماید.

۲.۴. برنامه اجرایی ارائه آموزش‌های عمومی مورد نیاز کشاورزان خرد از طریق رسانه های جمعی بالاخص صدا و سیما را تهیه و تا پایان اردیبهشت ماه سال جاری به دبیرخانه ستاد ارائه نماید.

۲.۵. برنامه اجرایی گسترش زیرساخت های اطلاعاتی و ارتباطی بخش کشاورزی در خصوص تولید، نگهداری توسعه و تنظیم بازار محصولات کشاورزی و نهاده‌ها را تهیه و تا پایان تیر ماه سال جاری تهیه و به دبیرخانه ستاد ارائه نماید.

۲.۶. برنامه اجرایی تسهیل برندسازیمحصولات کشاورزی از طریق بخش خصوصی را به نحوی تنظیم و تا پایان تیرماه سال جاری به دبیرخانه ستاد ارائه نمایند که تا پایان سال حداقل ۱۰ درصد از محصولات کشاورزی تحت نام تجاری مشخص (برند) عرضه گردند.

۳. وزارت نفت مکلف است:

۳.۱. برنامه اجرایی افزایش ظرفیت تولید نفت خام تا میزان ۴۷۰۰ هزار بشکه در روز در افق ۱۴۰۰ را با تمرکز بر میادین مشترک و با تاکید بر برداشت صیانتی از منابع را به نحوی تنظیم نماید که تولید نفت خام به چهارمیلیون بشکه در روز در پایان سال جاری افزایش یابد. این برنامه تا پانزده اردیبهشت ماه به دبیرخانه ستاد ارائه ‌گردد.

۳.۲. برنامه اجرایی افزایش ظرفیت تولید میعانات گازی با تمرکز بر میادین مشترک تا میزان یک میلیون بشکه در روز در افق ۱۴۰۰ را به نحوی تنظیم نماید که تولید آن به ۶۸۳ هزار بشکه در روز در پایان سال جاری افزایش یابد. این برنامه تا پانزده اردیبهشت ماه به دبیرخانه ستاد ارائه ‌گردد.

۳.۳. برنامه اجرایی افزایش تولید میادین مشترک غرب کارون(آزادگان شمالی، آزادگان جنوبی، یادآوران، یاران شمالی و جنوبی) را به نحوی تهیه نماید که این مقدار به ۳۱۰ هزار بشکه در روز در پایان سال جاری افزایش یابد.

۳.۴. نسبت به تکمیل ظرفیت و راه‌اندازی فازهای ۱۳ ،‌۱۴ و ۲۴-۲۲ اقدام نماید. برنامه اجرایی تکمیل و راه‌اندازی این فازها به نحوی که تولید از فازهای مختلف پارس جنوبی در مجموع به ۶۲۰ میلیون مترمکعب گازغنی در روز برسد را تهیه و تا پایان اردیبهشت ماه سال جاری به دبیرخانه ستاد ارایه گردد.

۳.۵. ضمن راه‌اندازی فاز (۱) پالایشگاه‌ ستاره خلیج فارس، برنامه اجرایی تکمیل بقیه فازهای پالایشگاه مزبور و پالایشگاه سیراف را تهیه و تا پایان اردیبهشت ماه سال جاری به دبیرخانه ستاد ارائه نماید.

۳.۶. ‌تمهیدات لازم به منظور تکمیل و راه‌اندازی پروژه‌های بخش خصوصی پتروشیمی شامل فاز سوم پتروشیمی پردیس، متانول کاوه، پتروشیمی مرجان، پتروشیمی بوشهر و فاز اول پتروکیمیای ابن سینا (ماهشهر) را به نحوی اتخاذ نماید که تمام این واحدها تاپایان سال جاری به بهره برداری و تولید برسند.

۳.۷. تمهیدات لازم را به منظور اجرای عملیات طرح‌های توسعه نوسازی پالایشگاه آبادان و تکمیل و بهسازی پالایشگاه بندرعباس را به نحوی اتخاذ نماید، که از فرآورده نفت کوره کاسته و به تولید فرآورده‌های بنزین و میان تقطیر افزوده شود.

۳.۸. برنامه اجرایی اصلاح بازارهای انرژی با هدف تقویت حضور بخش غیردولتی در این بازار را تهیه و تا پایان تیرماه سال جاری به دبیرخانه ستاد ارایه گردد.

۳.۹. با همکاری وزارت نیرو، برنامه اجرایی کنترل نرخ رشد مصرف حامل‌های انرژی را تهیه و تا پایان خرداد ماه سال جاری به دبیرخانه ستاد ارائه نماید.

۳.۱۰. برنامه اجرایی پیاده سازی طرح‌های ذخیره‌سازی زیرزمینی گاز طبیعی با هدف کاهش مصرف سوخت‌های مایع در فصول سرد در محدوده شبکه گاز (و بالابردن پایداری شبکه) و تاکید بر نقش آتی بخش خصوصی را تهیه و تا پایان خرداد ماه سال جاری به دبیرخانه ستاد ارایه نماید.

۳.۱۱. با همکاری وزارت صنعت، معدن و تجارت، برنامه تامین خوراک پتروشیمی ها را به نحوی تهیه نماید که سرمایه گذاران بخش خصوصی و خارجی از تامین پایدار خوراک با قیمت منصفانه اطمینان حاصل نمایند. برنامه مذکور تا پایان اردیبهشت ماه سال جاری به دبیرخانه ستاد ارایه ‌گردد.

۳.۱۲. برنامه اجرایی ایجاد بستر لازم برای اجرای به موقع طرح‌های تأمین خوراک پتروشیمی‌های جدید (از جمله طرح‌های تولید میعانات گازی و جمع‌آوری گازهای مشعل) با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی را تهیه و تا پایان خردادماه سال جاری به دبیرخانه ستاد ارائه ‌گردد.

۳.۱۳. نسبت به شروع پروژه صادرات گاز به عراق تا میزان ۱۴ میلیون مترمکعب گاز در روز تاپایان سال جاری اقدام و گزارش عملکرد آنرا هر سه ماه یکبار به دبیرخانه ستاد ارائه نماید.

۳.۱۴. نسبت به تکمیل گازرسانی به استان سیستان و بلوچستان و نقاط صنعتی و نیروگاهی آن استان اقدام نموده و گزارش عملکرد آنرا بصورت ماهانه به دبیرخانه ستاد ارائه نماید.

۳.۱۵. گازرسانی به صنایع مختلف در سطح کشور را به نحوی به انجام رساند که مصرف سوخت مایع برای کلیه صنایعی که دسترسی به شبکه گاز دارند، نسبت به سال ۱۳۹۵ به میزان ۴۰ درصد کاهش یابد.

۴. وزارت امور اقتصادی و دارایی موظف است:

۴.۱. برنامه اجرایی مدیریت جایگاه و نقش نهادهای عمومی غیردولتی در اقتصاد ایران را تدوین و تا پایان اردیبهشت ماه سال جاری به دبیرخانه ستاد ارسال نماید.

۴.۲. به‌منظور ایجاد زمینه‌های لازم برای افزایش شفافیت اطلاعاتی شرکت‌های دولتی، برنامه اجرایی طراحی و پیاده سازی سامانه یکپارچه اطلاعات شرکت‌های دولتی را تا پایان اردیبهشت‌ماه سال جاری تهیه و به دبیرخانه ستاد ارسال نماید. تمامی دستگاه‌های اجرایی و شرکت‌های دولتی تابعه موظف به همکاری لازم با وزارت امور اقتصادی و دارایی هستند.

۵. وزارت راه و شهرسازی مکلف است:

۵.۱. با همکاری وزارت کشور، حداکثر تا پایان اردیبهشت ماه برنامه اجرایی رونق بخش مسکن و فعالیت‌های ساختمانی را با هدف ارتقاء و بهسازی بافت‌های ناکارآمد شهری در بیش از ۲۷۰ محله با تاکید بر کاهش هزینه‌های جانبی­ ساخت مسکن با اولویت بهسازی حاشیه کلانشهرها و بافتهای فرسوده را تهیه و به دبیرخانه ستاد ارائه نماید.

۵.۲. با همکاری وزارت نفت برنامه اجرایی توسعه و نوسازی ناوگان حمل‌و نقل (با اولویت حمل‌و‌نقل ریلی) با تاکید را با استفاده از ظرفیت‌های قانون رفع موانع تولید، (در قالب اولویت اعطای تسهیلات، اعطای تخفیف درتعرفه حق دسترسی به شبکه ریلی و …) تهیه و تا پایان اردیبهشت ماه سال جاری به دبیرخانه ستاد ارائه دهد.

۵.۳. برنامه اجرایی افزایش ظرفیت خطوط ریلیاز طریق تراک‌بندی، گشایش ایستگاه‌ها و تأمین علائم و ارتباطات را تهیه و تا پایان اردیبهشت ماه سال جاری به دبیرخانه ستاد ارائه نماید.

۵.۴. برنامه اجرایی افزایش سهم حمل و نقل عمومی برون شهری را تهیه و تا پایان اردیبهشت ماه سال جاری به دبیرخانه ستاد ارائه نماید.

۵.۵. به‌منظور تسریع در بهره‌گیری از ظرفیت شرکت قطارهای مسافری حومه‌ای، نسبت به معرفی پروژه و مسیرهای دارای اولویت و توجیه تا پایان خردادماه سال جاری به دبیرخانه ستاد اقدام نماید.

۵.۶. با همکاری وزارتخانه‌های‌ صنعت، معدن و تجارت، ارتباطات و فناوری اطلاعات و سایر دستگاه‌های اجرایی ذیربط، نسبت به جانمایی و ایجاد مراکز لجستیکی با محوریت بخش خصوصی به نحوی اقدام نماید که تا پایان سال حداقل دو مرکز لجستیکی جدید در مرحله اجرا قرار گیرد.

۵.۷. در حوزه فعالیت‌های خود در خصوص اقلام کالاها و خدمات غیرقابل تجارت(زمین و مسکن) ، با همکاری دستگاه‌های ذیربط برنامه اجرایی افزایش نقش نظارتی دولت در قیمت‌گذاری آنها را تهیه و حداکثر تا پایان اردیبهشت ماه سال جاری به دبیرخانه ستاد ارائه نماید.

۶. وزارت نیرو مکلف است:

۶.۱. برنامه اجرایی ارتقاء توان تولید ملی در حوزه آب و برق را با در نظر گرفتن ملاحظات ذیل را تهیه و تا پایان اردیبهشت ماه سال جاری به دبیرخانه ستاد ارائه نماید.

۶.۱.۱. تکمیل و بهره‌برداری از نیروگاه‌های جدید

۶.۱.۲. افزایش راندمان نیروگاهها، کاهش تلفات شبکه‌های انتقال و توزیع و بهینه سازی مصرف انرژی برق

۶.۱.۳. ایجاد نیروگاه‌ها توسط بخش خصوصی

۶.۱.۴. افزایش سهم انرژی‌های پاک و تجدیدپذیر در سبد انرژی کشور با محوریت حمایت از سرمایه‌گذاری بخش غیردولتی (خصوصی و تعاونی)

۶.۱.۵. بهره‌برداری بهینه از منابع آبهای مرزی و مشترک با رعایت حقابه‌های بین‌المللی

۶.۱.۶. توسعه بهره‌برداری از آب‌های غیرمتعارف از قبیل پساب‌ها، زه‌آب‌ها، آب‌های شور و لب‌شور به عنوان منابع آب جدید توسط بخش غیردولتی

۷. وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات مکلف است:

۷.۱. با اولویت تأمین تجهیزات و ایجاد شبکه بومی و استفاده بهینه و اقتصادی از باندهای فرکانسی کشور تا پایان اردیبهشت ماه سال جاری نسبت به تهیه برنامه‌های ذیل (با تعیین برش سال ۱۳۹۶) اقدام و به دبیرخانه ستاد ارسال نماید:

۷.۱.۱. برنامه اجرائی « فراهم کردن امکان دسترسی خانوارها به شبکه ملی اطلاعات با حداقل سرعت دسترسی (۲۰) مگابیت بر ثانیه با استفاده حداکثری از ظرفیت بخش غیردولتی»

۷.۱.۲. برنامه اجرائی « ارائه ۱۰۰ درصد خدمات دولت به صورت الکترونیکی بر بستر شبکه ملی اطلاعات با استفاده از ظرفیت سازمان توسعه‌ای دستگاه‌های تابعه خود با مشارکت حداکثری بخش غیردولتی با همکاری سازمان اداری و استخدامی کشور

۷.۱.۳. برنامه اجرائی« ایجاد اپراتورها/شرکت‌های ارائه کننده خدمات و محتوای الکترونیکی» و « توسعه زیرساخت و محتوای بومی»

۷.۱.۴. برنامه اجرائی «ساخت ماهواره بومی مخابراتی و سنجش از دور و تأمین ماهواره‌های ملی مخابراتی و سنجش از دور با استفاده از ظرفیت بخش غیردولتی»

۷.۱.۵. برنامه اجرائی «توسعه زیرساخت سرویس‌های پست الکترونیک» و «ایجاد و توسعه سرویس لجستیک هوشمند پستی»

۸. وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مکلف است:

۸.۱. با همکاری معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور و سایر دستگاه‌های اجرایی ذیربط، برنامه اجرایی توسعه ظرفیت تولید فرآورده های دارویی، واکسن، محصولات زیستی، ملزومات و تجهیزات پزشکی، با هدف افرایش ظرفیت تولید و کاهش وابستگی به واردات فرآورده های دارویی، واکسن، محصولات زیستی، ملزومات و تجهیزات پزشکی را تهیه و تا پایان اردیبهشت‌ماه سال جاری به دبیرخانه ستاد ارسال ‌گردد.

۸.۲. برنامه اجرایی تقویت و بهسازی ساختارهای نظارتی در حوزه کیفیت فرآورده های سلامت، با هدف افزایش کیفیت و ایمنی فرآورده های سلامت تولید داخل را با محوریت بخش خصوصی تهیه و تا پایان اردیبهشت‌ماه سال جاری به دبیرخانه ستاد ارسال ‌گردد.

۹. وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مکلف است:

۹.۱. ضمن تقویت و ترویج فرهنگ جهادی در تولید ثروت، بهره‌وری، کارآفرینی و سرمایه‌گذاری با استفاده از ظرفیت‌های فرهنگی، هنری و رسانه‌ای، حمایت از آثار مختلف فرهنگی که در راستای تقویت توان تولید داخل، ترویج فرهنگ و روحیه کارآفرینی و سرمایه‌گذاری و اشتغال مولد تولید می‌شود را در اولویت قرار دهد. برنامه اجرایی این بند تا پایان خرداد ماه سال جاری به دبیرخانه ستاد ارائه ‌گردد.

۹.۲. با همکاری سازمان صدا و سیمای ج.ا.ا و ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز، برنامه جامع اقدامات فرهنگی برای حمایت از تولید ملی، گرایش به استفاده از کالای تولید داخلی و کاهش تمایل به مصرف کالاهای قاچاق را تهیه و تا پایان خرداد ماه سال جاری به دبیرخانه ستاد ارائه نماید.

۱۰. سازمان برنامه و بودجه کشور مکلف است:

۱۰.۱. بستر لازم برای افزایش سهم مشارکت عمومی-خصوصی در اجرای طرح‌های زیرساختی و زیربنایی کشور را فراهم آورده و حل مشکلات و چالش‌های این پروژه ها را در اولویت قرار دهد. کلیه دستگاه‌های اجرایی ازجمله وزارت نیرو، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، سازمان میراث فرهنگی،‌صنایع دستی و گردشگری برنامه اجرایی ارتقای مشارکت با بخش‌های غیردولتی حوزه فعالیت‌های خود را تا پایان خرداد ماه سال جاری تهیه و به سازمان برنامه و بودجه کشور ارایه نمایند.

۱۰.۲. ضمن ساماندهی طرح­های تملک دارایی های سرمایه‌ای، طرح‌های نیمه تمام با پیشرفت فیزیکی بالا و دارای توجیه اقتصادی را در اولویت تخصیص بودجه‌ قرار دهد.

۱۰.۳. از ظرفیت‌های موجود در بخش غیردولتی جهت تکمیل پروژه‌های نیمه تمام دارای توجیه اقتصادی بهره‌برداری نموده و پس از طی مراحل قانونی و رعایت کلیه مقررات و ضوابط پروژه‌های نیمه تمام را واگذار نماید.

۱۰.۴. برنامه اجرایی حمایت از سرمایه‌گذاری در مناطق دارای اولویت (بویژه در مناطق کمتر توسعه یافته) با هدف افزایش حداقل ده درصدی حجم سرمایه‌گذاری بخش غیر دولتی و یا حجم واگذاری طرح های عمرانی به بخش غیردولتی نسبت به سال گذشته را تا پایان خرداد ماه سال جاری تهیه نماید.

۱۰.۵. با همکاری دستگاه های اجرایی ذیربط، مدل استفاده بهینه از ظرفیت‌های بلااستفاده اقتصاد (مانند ساختمان و مسکن، معدن و صنایع معدنی ) را با هدف رونق تولید و افزایش توانمندی تولید داخل را تا پایان تیرماه سال جاری طراحی نماید.

۱۰.۶. با همکاری وزارت امور اقتصادی و دارایی و سایر دستگاه‌های ذیربط (موضوع مصوبه جلسه مورخ ۲۰/۱۰/۱۳۹۵ ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی) به منظور ایجاد تحرک در تولید و اشتغال و مصون نمودن اقتصاد کشور از آسیب‌های بیرونی و درونی، اصلاح اقتصادی را بر محور استقرار مدیریت کارآمد بر شرکت‌های غیرخصوصی متمرکز نماید و تا پایان تیرماه سال جاری الگوی «استقرار نظام مدیریت حرفه‌ای» را تهیه نماید.

۱۱. بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران مکلف است:

۱۱.۱. ترتیبی اتخاذ کند که بانک‌های عامل، بنگاه‌های معرفی شده از سوی دستگاه‌های ذیربط که کالاهای اساسی، ضروری و حساس را تولید داخلی می‌نمایند، را با رعایت موارد اعتبارسنجی در اولویت پرداخت تسهیلات قرار دهند و به نحوی اقدام نمایند که به درخواست این متقاضیان ظرف مدت یک ماه پس از تکمیل پرونده رسیدگی شود.

۱۱.۲. ترتیبی اتخاذ نماید که سهم بخش‌های صنعت، معدن، کشاورزی و ساختمان از تسهیلات اعطایی در سال ۱۳۹۶ کمتر از ۶۰ درصد نباشد.

۱۱.۳. سیاست‌های ارزی را در چارچوب مکانیزم بازار و سازگار با اقتضائات اقتصاد کلان تنظیم و اجرا نماید، بگونه‌ای که نرخ ارز به منظور جلوگیری از انباشت ناترازی، متناسب با اختلاف نرخ تورم داخل و خارج تعدیل شود.

۱۱.۴. با همکاری وزارت امور اقتصادی و دارایی و سازمان برنامه و بودجه کشور نسبت به تدوین برنامه اجرایی تک رقمی ماندن و پایداری نرخ تورم اقدام نماید.

۱۱.۵. ضمن احصاء آمار و اطلاعات بنگاه‌های اقتصادی تملیک شده توسط شبکه بانکی، نسبت به تدوین راهکارهای احیاء و واگذاری واحدهای تولیدی تملیک شده، اقدام و تا پایان خردادماه سال جاری به دبیرخانه ستاد ارسال نماید.

۱۲. سازمان اداری و استخدامی کشور مکلف است:

۱۲.۱. برنامه اجرایی پیاده‌سازی چرخه مدیریت بهره‌وری در بنگاه‌های بزرگ‌مقیاس را تهیه و تا پایان اردیبهشت ماه سال جاری به دبیرخانه ستاد ارائه نماید و اجرای آن در بنگاه­های منتخب را در سال جاری پیگیری و نظارت نماید.

۱۳. سازمان ملی استاندارد ایران مکلف است:

۱۳.۱. برنامه اجرایی توسعه بسترهای لازم جهت ایجاد و تقویت موسسات صدور گواهی در کشور را تهیه و تا پایان خرداد ماه سال جاری به دبیرخانه ستاد ارائه نماید.

۱۳.۲. اجرای استانداردهای اجباری در صنایع تولیدی را با تاکید بر استفاده حداکثری از ظرفیت‌های انجمن‌های تخصصی و تشکل‌های غیردولتی به صورت مستمر نظارت نموده و نتیجه را به صورت ماهانه به دبیرخانه ستاد گزارش نماید.

۱۴. سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مکلف است:

۱۴.۱. برنامه اجرایی حمایت از گردشگری با هدف افزایش تعداد گردشگران داخلی به ۱۱۲ میلیون نفر و گردشگران خارجی به ۶.۵ میلیون نفر با تاکید بر مشارکت بخش خصوصی را تا پایان اردیبهشت ماه سال جاری تهیه و به دبیرخانه ستاد ارائه نماید.

۱۵. سازمان حفاظت از محیط زیست مکلف است:

۱۵.۱. نسبت به ارتقای مناسبات و دیپلماسی محیط زیست و جلب مشارکت و همکاری‌های بین المللی دوجانبه، چندجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی در زمینه کاهش آلودگی های فرامرزی از جمله ریزگردها و آلودگی های مناطق دریایی و ساحلی اقدام نماید.

۱۵.۲. زمینه های لازم برای تقویت همکاری و توسعه مشارکت‌های مردمی برای حفاظت از محیط زیست از طریق اجرای طرحهای زیست‌محیطی را فراهم آورد.

۱۶. دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد تجاری-صنعتی و ویژه اقتصادی مکلف است:

۱۶.۱. امکان تأمین مستقیم مواد اولیه از مبادی اصلی در صنایع اولویت دار را فراهم آورد. برنامه اجرایی این بند شامل صنایع اولویت دار و مبادی اصلی تا پایان خرداد ماه سال جاری به دبیرخانه ستاد ارائه گردد.

۱۷. مرکز ملی رقابت مکلف است:

۱۷.۱. نسبت به شناسایی بازارهای دارای عملکرد انحصاری اقدام و با همکاری وزارت صنعت، معدن و تجارت و سایر دستگاه‌های اجرایی مرتبط، اقدامات لازم به منظور مدیریت تبعات انحصار و کاهش آن‌ها را اجرا نماید.

بسته  تامین مالی و سرمایه‌‌گذاری
۱.    وزارت امور اقتصادی و دارایی مکلف است:
۱.۱. به منظور تحقق اهداف مهم حوزه بازار سرمایه مشتمل بر “توسعه بازار سرمایه و افزایش سهم آن در تامین منابع مالی کشور”، “افزایش ضریب نفوذ و نقدشوندگی در بازار سرمایه” و “جذب سرمایه‌گذاری خارجی در بازار سرمایه” برنامه اجرایی اقدامات زیر را تهیه و تا پایان خردادماه سال جاری به دبیرخانه ستاد ارسال نماید.
۱.۱.۱. ظرفیت سازی توسعه بازار سرمایه با تاکید بر طراحی و مهندسی ابزارهای مالی و کالایی، توسعه بازار انرژی و عرضه نفت خام و فرآورده‌های نفتی در بورس انرژی، توسعه حاکمیت شرکتی برای شرکت‌های سهامی عام و نهادهای مالی، با همکاری وزارت نفت، وزارت نیرو،  بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و بیمه مرکزی ایران
۱.۱.۲. تسهیل فرایند مشارکت نهاد مالی خارجی (توسط سازمان بورس و اوراق بهادار و بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران)، با همکاری بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران
۱.۱.۳. تقویت کمی و کیفی حضور نهادهای مالی در بازار سرمایه (شرکتهای تامین سرمایه، پردازشگر اطلاعات مالی، مشاور سرمایه‌گذاری، موسسات رتبه‌بندی و صندوق‌های سرمایه‌گذاری)
۱.۱.۴. کمک به فرایند راه‌اندازی صندوق تثبیت بازار سرمایه، با همکاری دستگاه‌های اجرایی ذیربط
۱.۱.۵. طراحی ابزارهای مالی مشتقه برای پوشش ریسک
۱.۱.۶. اتصال بازار سرمایه ایران با بازارهای سرمایه بین‌المللی، با همکاری بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران
۱.۲. اقدامات و هماهنگی‌های لازم را برای جلب پانزده میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خارجی در سال ۱۳۹۶ با اولویت کشورهای صاحب تکنولوژی و نوآوری با رویکرد توسعه صادرات و انتقال فناوری انجام دهد و برنامه‌ها، ‌اقدامات پیش بینی شده و الزامات تحقق آن را به دبیرخانه ستاد گزارش نماید. کلیه دستگاه‌های اجرایی کشور موظف هستند به منظور تحقق این هدف همکاری های لازم را با وزارت امور اقتصادی و دارایی انجام دهند.
۱.۳. پیگیر‌های لازم را در جهت جذب سرمایه گذاری‌های خارجی جلب شده، طبق قانون انجام داده و موانع و مشکلات پیش روی و دلایل عدم جذب و موفقیت هر پروژه را احصاء و به دبیرخانه ستاد گزارش نماید.
۱.۴. برنامه اجرایی ایجاد پنجره واحد روان‌سازی سرمایه‌گذاری را تهیه و تا پایان اردیبهشت ماه سال جاری به دبیرخانه ستاد ارسال نماید.
۱.۵. نسبت به شناسایی مخاطرات سرمایه‌گذاری در بازارهای مالی و سرمایه‌ای خارجی و تدوین راهکارهای رفع آن اقدام و گزارش مطالعات انجام شده را تا پایان اردیبهشت ماه سال جاری به دبیرخانه ستاد ارسال نماید.
۱.۶. نسبت به شناسایی موانع کلیدی سرمایه‌گذاری مشترک بخش خصوصی داخلی و خارجی در کشور و تدوین راهکارهای رفع آن اقدام و گزارش مطالعات انجام شده را تا پایان اردیبهشت ماه سال جاری به دبیرخانه ستاد ارسال نماید.
۱.۷. برنامه اجرایی موارد ذیل را تهیه و تا پایان خردادماه سال جاری به دبیرخانه ستاد ارسال نماید:
۱.۷.۱. جذب سرمایه‌های خارجی برای خرید سهام شرکت‌های مشمول واگذاری
۱.۷.۲. تسهیل فرآیند جذب منابع مالی خارجی (سرمایه گذاری خارجی) از طریق بازار سرمایه ایران، با همکاری بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و وزارت نفت
۱.۷.۳. بستر سازی برای دریافت اطلاعات نهادهای عمومی غیردولتی و تشویق به حضور شرکت‌های زیرمجموعه آنها در بازار سرمایه ، با همکاری نهادهای مذکور و شرکت‌های زیرمجموعه آنها
۱.۷.۴. سهولت دسترسی و تنوع بخشی به ابزارهای تأمین مالی کسب و کارهای خرد، کوچک و متوسط
۱.۸. برنامه اجرایی ارتقای نقش اقتصادی بیمه در تأمین رفاه و امنیت مردم و افزایش ضریب نفوذ بیمه را از ۲.۱ به ۳.۵ درصد در کشور تهیه و تا پایان تیر ماه سال جاری به دبیرخانه ستاد ارسال نماید.
۲.    وزارت صنعت، معدن و تجارت مکلف است:
۲.۱. برنامه اجرایی فراهم‌ نمودن زمینه های لازم برای سرمایه گذاری مستقیم بنگاه های خارجی که بیش از ۳۰ درصد بازار محصولات وارداتی یک محصول (کالایا خدمت) مشخص در کشور دارا هستند را به انضمام فهرست محصولات، بنگاه های طرف واردات و شرایط و ضوابط لازم برای الزامات سرمایه گذاری این بنگاه ها تهیه و تا پایان خرداد ماه سال جاری به دبیرخانه ستاد ارسال نماید.
۳.    وزارت امور خارجه مکلف است:
۳.۱. برنامه اجرایی ایجاد تسهیلات تردد برای سرمایه‌گذاران خارجی و افراد مرتبط با آنها از قبیل صدور روادید چند ساله با اجازه ورود به دفعات را تهیه و تا پایان اردیبهشت‌ماه سال جاری به دبیرخانه ستاد ارسال نماید.
۴.    وزارت راه و شهرسازی مکلف است:
۴.۱. با همکاری سازمان برنامه و بودجه، وزارت امور اقتصادی و دارایی، بانک مرکزی و صندوق توسعه ملی، مدل و روش تامین مالی در پروژه‌های زیرساخت را طراحی و تا پایان خرداد ماه سال جاری به دبیرخانه ستاد ارائه نماید.
۴.۲. برنامه اجرایی ارتقاء‌ مشارکت بخش خصوصی و تعاونی را بر اساس قانون احداث پروژه های عمرانی بخش راه و ترابری از طریق مشارکت بانک ها و سایر منابع مالی و پولی کشور در تمامی شقوق حمل و نقل اعم از زیرساخت، ناوگان و تعمیر و نگهداری، تهیه و تا پایان اردیبهشت ماه سال جاری به دبیرخانه ستاد ارائه نماید.
۴.۳. برنامه اجرایی توسعه مالی بخش مسکن با تاکید بر ابزارسازی و نهادسازی (ابزارهای بازار سرمایه و بازار پول) را تهیه و تا پایان اردیبهشت ماه سال جاری به دبیرخانه ستاد ارائه نماید.
۵.    وزارت نیرو مکلف است:
۵.۱. برنامه اجرایی ایجاد بسترهای لازم جهت حضور بخش خصوصی برای سرمایه‌گذاری در طرح‌های حوزه برق، آب و آبفا را تهیه و تا پایان خردادماه سال جاری به دبیرخانه ستاد ارسال نماید.
۶.    وزارت جهاد کشاورزی مکلف است:
۶.۱. برنامه اجرایی تقویت نهادهای مالی جهت تامین و تجهیز سرمایه و سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی و منابع‌طبیعی با مشارکت مردم را تدوین و تا پایان خرداد‌ماه سال جاری به دبیرخانه ستاد ارسال نماید.
۶.۲. برنامه اجرایی توسعه مشارکت با بخش خصوصی یا عقد قرارداد با آنها به‌منظور اجرای فعالیت‌های بخش با تاکید بر عملیات آبخیزداری، حفاظت خاک و مقابله با بیابان‌زایی و کمک به مهار کانون‌های گرد و غبار را تهیه و تا پایان خردادماه سال جاری به دبیرخانه ستاد ارسال نماید.
۷.    وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مکلف است:
۷.۱. برنامه اجرایی شناسایی و حمایت از طرح‌های سرمایه‌گذاری در حوزه درمان به‌ویژه در صنعت توریسم‌ درمانی متناسب با ظرفیت مناطق را تا پایان اردیبهشت‌ماه سال جاری تهیه و به دبیرخانه ستاد ارسال نماید.
۸.    بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران مکلف است:
۸.۱. اجرای کامل طرح اصلاح نظام بانکی را پیگیری نموده و برنامه اجرایی شفاف‌سازی و سالم‌سازی صورت‌های مالی بانک‌ها و موسسات مالی و اعتباری غیربانکی را تهیه و تا پایان خرداد ماه سال جاری به دبیرخانه ستاد ارسال نماید.
۸.۲. ضمن ارائه اطلاعات بروز شده اموال مازاد شبکه بانکی، برنامه اجرایی تعیین تکلیف اموال مزبور را تهیه و تا پایان خردادماه سال جاری به دبیرخانه ستاد ارسال نماید.
۸.۳. بانک‌ها و موسسات اعتباری غیردولتی را به افزایش نسبت کفایت سرمایه و بهبود دیگر نسبت‌های نظارتی و مدیریت موثرتر ریسک ملزم نماید.
۸.۴. نسبت به اخذ تسهیلات مالی خارجی تا سقف ۲۰ میلیارد دلار در سال جاری، جهت تامین مالی طرح های تولیدی و عمرانی بخش های دولتی و خصوصی کشور اقدام نماید. به منظور تسریع در فرآیند جذب تسهیلات مالی فراهم شده، کلیه دستگاه های اجرایی کشور مکلف هستند در اسرع وقت نسبت به اخذ و ارائه مجوزهای داخلی لازم اقدام نمایند. ضمنا بانک مرکزی موظف است عدم همکاری دستگاه های اجرایی و سایر موانع و مشکلات اجرایی در جذب تسهیلات خارجی را به دبیرخانه ستاد گزارش نماید.
۸.۵. گزارش شناسایی موانع کاهش نرخ سود در شبکه بانکی و ارائه راه‌کارهایی مناسب برای برون‌رفت از این شرایط را با تاکید بر کاهش نرخ سود بانکی تهیه و گزارش مزبور را حداکثر تا پایان اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۶ در شورای پول و اعتبار مطرح نماید.
۸.۶. با همکاری قوه قضائیه و سایر دستگاه‌های ذی‌ربط، برنامه اجرایی کاهش حداقل یک واحد درصد از نسبت تسهیلات غیرجاری به کل تسهیلات (ارزی و ریالی) را تهیه و تا پایان خرداد ماه سال جاری به دبیرخانه ستاد ارسال نماید.
۸.۷. زمینه‌های لازم برای افزایش تاثیربخشی سیاست‌های پولی از طریق انتظام‌بخشی به بازار پول و ساماندهی موسسات اعتباری غیرمجاز را مهیا نماید.
۸.۸. نسبت به توسعه ساز و کارهای مرتبط با پوشش ریسک‌های ناشی از نوسان قیمت و ارزش پول از طریق ارائه ابزارهایی مانند هجینگ در بازارهای آتی در چارچوب یکسان‌سازی نرخ ارز اقدام نماید.
۸.۹. برنامه اجرایی تشکیل شرکت‌های مدیریت دارایی را به منظور تعیین تکلیف دارایی‌های مشکوک‌الوصول را تهیه و تا پایان خردادماه سال جاری به دبیرخانه ستاد ارسال نماید.
۸.۱۰. با همکاری وزارت امور اقتصادی و دارایی (سازمان بورس و اوراق بهادار و بیمه مرکزی ایران)، برنامه اجرایی فراهم‌سازی زمینه حضور و مشارکت مؤسسات مالی و اعتباری خارجی در ایران در چارچوب قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل (۴۴) قانون اساسی را تهیه و تا پایان اردیبهشت ماه سال جاری به دبیرخانه ستاد ارسال نماید.
۹.    سازمان برنامه و بودجه کشور مکلف است:
۹.۱. سازوکارهای پرداخت یارانه سود و کارمزد تسهیلات بانکی از محل کمک‌های فنی و اعتباری برای طرح‌های سرمایه‌‌گذاری اشتغال‌زای غیردولتی را تا پایان اردیبهشت ماه سال جاری تهیه نماید.
۱۰.    سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مکلف است:
۱۰.۱.  برنامه اجرایی حمایت از طرح‌های سرمایه‌گذاری در بخش گردشگری و صنایع دستی را به تفکیک استان‌های سراسر کشور  تا پایان اردیبهشت ماه سال جاری تهیه و به دبیرخانه ستاد ارائه نماید.
۱۱.    صندوق توسعه ملی جمهوری اسلامی ایران مکلف است:
۱۱.۱. با هدف ارتقای توان تولید و ایجاد فرصت‌های شغلی پایدار در کشور با رعایت اصل رقابت‌پذیری و بازدهی اقتصادی مقرر در ضوابط صندوق توسعه ملی، نسبت به تخصیص منابع با اولویت تامین مالی صنایع کوچک و متوسط با رویکرد به روزرسانی و نوسازی تجهیزات و ماشین‌آلات آن‌ها اقدام نماید.

بسته جذب، توسعه و تعمیق تکنولوژی

۱.    وزارت امور اقتصادی و دارایی مکلف است:
۱.۱.    برنامه اجرایی افزایش سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی به منظور گسترش بهره‌وری دانش‌بنیان حوزه‌هایی که قابلیت جذب بالا دارد را تا پایان اردیبهشت ماه سال جاری به دبیرخانه ستاد ارائه نماید.
۲.    وزارت صنعت، معدن و تجارت مکلف است:
۲.۱. با همکاری وزارت امور اقتصادی و دارایی، معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور و سایر دستگاه‌های اجرایی ذیربط، نسبت به مطالعه و تدوین گزارش راهبردهای تغییر جهت‌گیری اقتصاد مبتنی بر منابع  به اقتصاد متکی به دانش و نوآوری و ارائه آن تا پایان شهریورماه سال جاری به دبیرخانه ستاد اقدام نماید.
۲.۲. برنامه اجرایی استقرار و حمایت از ۱۵۰ بنگاه صنایع نوین و پیشرفته و شرکت دانش‌بنیان در سال جاری با هدف افزایش سهم تولید محصولات با فناوری متوسط به بالا از کل محصولات صنعتی به ۳۹ درصد را تهیه و تا پایان اردیبهشت‌ماه سال جاری به دبیرخانه ستاد ارسال نماید.
۲.۳. با مشارکت معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور، نسبت به ایجاد سامانه عرضه محصولات صنایع پیشرفته و دانش‌بنیان با هدف جهت‌دهی به تقاضای بخش‌های دولتی و خصوصی به استفاده هرچه بیشتر از محصولات صنایع پیشرفته و دانش‌بنیان داخلی اقدام نماید.
۲.۴. با همکاری معاونت علمی و فناوری رئیس‌جمهور، وزارتخانه‌های کشور و راه و شهرسازی ضمن حمایت از سازندگان داخلی تجهیزات مورد نیاز صنعت حمل و نقل ریلی شهری و بین شهری، خرید خارجی تجهیزات مورد نیاز ساخت و بهره‌برداری را به گونه‌ای سازماندهی نماید که ضمن رعایت قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تأمین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات و اصلاح ماده (۱۰۴) قانون مالیات‌های مستقیم مصوب ۱/۵/۱۳۹۱ با اصلاحات و الحاقات بعدی به ازای خریدهای خارجی، انتقال فناوری به داخل کشور صورت گیرد.
۳.    وزارت راه و شهرسازی مکلف است:
۳.۱. با همکاری وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور و سایر دستگاههای اجرایی ذیربط، برنامه اجرایی تقویت اقتصاد و ترغیب سرمایه‌گذاری در صنعت حمل و نقل هوایی، بهره‌گیری از ظرفیت‌ها و سرمایه‌ها و ارتقای سطح علمی و فنی صنعت هوایی کشور با رعایت اصل حمایت از صنایع داخلی دانش‌بنیان و انتقال فناوری پیشرفته و همچنین ایجاد اشتغال برای نیروهای تحصیل‌کرده، را تهیه و تا پایان اردیبهشت ماه سال جاری به دبیرخانه ستاد ارسال نماید.
۳.۲. با همکاری دستگاههای ذیربط، برنامه اجرایی استفاده از «فناوری‌های نوین مهندسی در احداث زیرساخت‌ها و تجهیزات ثابت و متحرک حوزه راه و شهرسازی» با رویکرد کاهش زمان و هزینه احداث و «فناوری‌های نوین ساختمانی» با هدف مقاوم‌سازی و کاهش شدت مصرف انرژی را تهیه و تا پایان اردیبهشت ماه سال جاری به دبیرخانه ستاد ارسال نماید.
۳.۳. با همکاری دستگاه‌های اجرایی ذیربط نسبت به هماهنگی و اجرای مدیریت یکپارچه هوشمند شیوه‌های حمل‌و‌نقل اقدام نماید.
۴.    وزارت نفت مکلف است:
۴.۱.  نسبت به انعقاد و اجرای ۱۰ قرارداد نفتی و گازی (با الگوی جدید قراردادهای نفتی و گازی) با هدف فراهم کردن امکان جذب فناوری و ارتقای فناوری ملی به ویژه برای اجرای موفق طرح های افزایش ضریب بازیافت اقدام نماید. گزارش عملکرد این بند بصورت ماهانه به دبیرخانه ستاد ارائه می‌گردد.
۴.۲. با همکاری دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی معتبر و دارای سابقه و تخصص در زمینه استخراج مخازن نفت و گاز، نسبت به مطالعات توسعه‌ای ۲۰ مخزن نفتی و گازی اقدام نماید. برنامه اجرایی این بند تا پایان اردیبهشت ماه سال جاری به تفکیک مخازن مورد مطالعه به دبیرخانه ستاد ارسال ‌گردد.
۴.۳. زمینه لازم برای تجاری سازی ساخت و تولید ۱۰ قلم کالای پرمصرف صنعت نفت در داخل کشور با محوریت بخش خصوصی را فراهم آورد. برنامه اجرایی این بند تا پایان اردیبهشت ماه سال جاری به دبیرخانه ستاد ارائه ‌گردد.
۵.    وزارت جهاد کشاورزی مکلف است:
۵.۱. برنامه اجرایی نوسازی، تقویت، شبکه‌سازی و حفاظت از ذخایر توارث ژنتیک و زیستی کشاورزی را تا پایان اردیبهشت‌ماه سال جاری تهیه و به دبیرخانه ستاد ارائه نماید.
۵.۲. با همکاری معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور، برنامه اجرایی توسعه و نفوذ فناوری در بخش کشاورزی را با محوریت ارتقای بهره‌وری عوامل تولید، پیاده‌سازی نظام نوین ترویج و انتقال فناوری و تقویت شرکت های دانش بنیان را تا پایان تیر ماه سال جاری تهیه و به دبیرخانه ستاد ارائه نماید.
۶.    وزارت نیرو مکلف است:
۶.۱. با همکاری معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور، برنامه اجرایی توسعه و نفوذ فناوری در حوزه آب و برق را با محوریت استفاده از فناوری‌های نوین در استحصال و مصرف منابع آب و کاهش ضایعات و تلفات در بخش تولید، انتقال و توزیع انرژی، تهیه و تا پایان اردیبهشت‌ماه سال جاری به دبیرخانه ستاد ارسال نماید.
۷.    وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات مکلف است:
۷.۱. برنامه اجرایی «ایجاد کریدور فناوری اطلاعات و ارتباطات با تمرکز بر ایجاد مناطق آزاد (ارتباطات و فناوری اطلاعات)جهت فعالیت شرکت‌های معتبر با مشارکت شرکت‌های داخلی و انتقال فناوری به کشور» و «رصد، پژوهش و ارتقاء دانش فناوری‌های نوین بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات » را تا پایان اردیبهشت ماه سال جاری تهیه و به دبیرخانه ستاد ارسال نماید.
۸.    وزارت دادگستری مکلف است:
۸.۱. با همکاری معاونت حقوقی رئیس‌جمهور، نسبت به طراحی ساختار، ماموریت و سازوکارهای مرجع حمایت حقوقی از مالکیت و سرمایه گذاری اقدام و تا پایان خردادماه سال جاری مجموعه پیشنهادی را برای طی مراحل بعدی به دبیرخانه ستاد ارسال نماید.
۹.    معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور مکلف است:
۹.۱. با همکاری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و سایر دستگاه‌های اجرایی ذیربط، برنامه اجرایی توسعه اقتصاد دانش‌بنیان به‌منظور تحقق اهداف ذیل را تهیه و تا پایان خردادماه سال جاری به دبیرخانه ستاد ارسال نماید:
۹.۱.۱. حمایت از شرکت‌ها و موسسات دانش بنیان و ارتقای ۱۰۰ درصدی میزان اشتغال مستقیم و درآمد شرکت‌های مزبور
۹.۱.۲. توسعه فناوری‌های راهبردی و مزیت‌ساز با رویکرد نیازمحور و تجاری‌سازی
۹.۱.۳. حمایت از طرح‌های کلان ملی راهبردی و تقاضا‌محور در حوزه‌های مختلف: درمان و سلامت، کشاورزی، محیط زیست، هوافضا، حمل و نقل، علوم و فنون هسته‌ای و سایر صنایع تولیدی
۹.۱.۴. بازار سازی و تحریک تقاضای محصولات دانش بنیان ساخت داخل
۹.۱.۵. تبدیل پایه دانشی بنگاه‌های مبتنی بر نوآوری به عامل اصلی تولید ثروت
۹.۱.۶. ارتقای زیست بوم کارآفرینی و شتاب‌دهی به توسعه شرکت های دانش بنیان
۱۰.    دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد تجاری-صنعتی و ویژه اقتصادی مکلف است:
۱۰.۱. برنامه حمایت از استقرار شرکت های دانش بنیان با هدف رشد ۲۰ درصدی تعداد این شرکت ها در مناطق آزاد تجاری-صنعتی را تهیه و تا پایان اردیبهشت ماه سال جاری به دبیرخانه ستاد ارائه نماید.

بسته  تجارت خارجی
(توسعه صادرات غیر نفتی و مدیریت هدفمند واردات)

با هدف جهش صادرات بویژه صاردات کالاها و خدمات غیرنفتی و مدیریت هدفمند واردات اقدامات زیر توسط دستگاه‌های مربوط به شرح ذیل انجام می پذیرد:
۱.    وزارت امور اقتصادی و دارایی مکلف است:
۱.۱. برنامه اجرایی گسترش تعاملات اقتصادی بین المللی را با هماهنگی وزارت امور خارجه و همکاری سایر دستگاه‌های ذیربط، تهیه و تا پایان اردیبهشت ماه سال جاری به دبیرخانه ستاد ارائه نماید.
۱.۲. به منظور شفاف سازی و ایجاد پیش آگاهی نسبت به سیاست ها و مقررات مرتبط با انجام سرمایه‌گذاری به نحوی که کلیه فعالان اقتصادی از دسترسی مستمر و پایدار به اطلاعات مربوط سیاست ها و مقررات برخوردار باشند، نسبت به تهیه برنامه اجرایی مربوط اقدام و تا پایان اردیبهشت ماه سال جاری به دبیرخانه ستاد ارسال نماید.
۱.۳. برنامه ‌پیشنهادی برای اعمال مدیریت یکپارچه گمرکی در کلیه مبادی گمرکی را تهیه و حداکثر تا پایان اردیبهشت ماه سال جاری برای بررسی و تصویب در ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی به دبیرخانه ستاد ارسال نماید.
۱.۴. برنامه تجهیز و روزآمدسازی اماکن گمرکی با استفاده از ابزارهای پیشرفته کنترلی و فناوری‌های نوین، به منظور افزایش کارایی و بهبود انجام تشریفات گمرکی با رویکرد الکترونیکی نمودن کلیه اسناد ورود، صدور، عبور، حمل و نقل و نظایر آن را تا پایان اردیبهشت ماه سال جاری به نحوی تهیه و تدوین نماید که تا پایان سال بیش از ۵۰ درصد از گمرکات هدف با همکاری بخش غیردولتی، از تجهیزات پیشرفته کنترلی برخوردار گردند
۱.۵. برنامه توسعه پنجره واحد الکترونیکی گمرکی و سامانه جامع گمرکی و استقرار سامانه هوشمند مدیریت ریسک را  تا پایان اردیبهشت ماه سال جاری تهیه و تدوین نماید.
۱.۶. با همکاری دستگاه‌های مسئول، از طریق برقراری اتصال پنجره واحد تجارت فرامرزی (گمرکی) با سایر سامانه‌های مرتبط، جریان تجارت، ارز، ثبت سفارش کالاها و تشریفات گمرکی بر واردات کالاهای مصرفی نظارت نموده و گزارش ماهانه آن را برای دبیرخانه ستاد ارسال نماید.
۱.۷. با همکاری دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد،‌ تجاری- صنعتی و ویژه اقتصادی نسبت به استقرار گمرکات مجهز در کلیه مناطق آزاد تجاری-صنعتی تا پایان سال جاری اقدام نماید.
۲.    وزارت امور خارجه مکلف است:
۲.۱. به منظور تقویت همگرایی‌های منطقه‌ای و ایفای نقش فعال تر در سازمان‌ها و مجامع منطقه‌ای و بین‌المللی و فراهم نمودن بازار صادراتی برای محصولات ساخت کشور و بهره‌برداری از فرصت ها، دیپلماسی اقتصادی را به عنوان محور فعالیت‌های خود در سال ۱۳۹۶ قرار دهد و گزارش اقدامات بعمل آمده را هر سه‌ماه یکبار به دبیرخانه ستاد گزارش نماید.
۲.۲. با همکاری دستگاه های ذیربط، به منظور ایجاد زمینه های لازم برای ایجاد یا بهبود پیمان های دوجانبه و چندجانبه با کشورهای هدف و  توسعه روابط تجاری در جهت رشد فزاینده صادرات غیرنفتی، جذب سرمایه‌گذاری خارجی و انتقال فناوری، نسبت به تهیه برنامه اجرایی (شامل فهرست کشورهای هدف، مراحل توسعه پیمان ها و سایر فعالیت‌های مربوط) اقدام و تا پایان خرداد ماه سال جاری به دبیر‌خانه ستاد ارائه نماید.
۲.۳. با همکاری دستگاه‌های ذیربط، فعالیت کمیسیون های مشترک اقتصادی با طرف‌های خارجی و کمیته های بازرگانی مربوط را در جهت توسعه صادرات کالاها و خدمات کشور به نحوی ارتقاء دهد که تراز تجاری منفی مربوط به کالاهای مصرفی با هر کدام از کشورهای خارجی طرف مبادله، در سال جاری نسبت به سال گذشته ده درصد کاهش یابد.
۳.    وزارت صنعت، معدن و تجارت مکلف است:
۳.۱. برنامه اجرایی افزایش تولید ملی متناسب با نیازهای صادراتی، شکل دهی بازارهای جدید و تنوع بخشی پیوندهای اقتصادی با کشورها به ویژه با کشورهای منطقه را تهیه و تا پایان خرداد ماه سال جاری به دبیرخانه ستاد ارائه نماید.
۳.۲. ضمن شناسایی روش های متنوع خرید محصولات اساسی، ضروری و حساس (بنگاه ها یا کشورهای اصلی توزیع کننده)، زمینه لازم را برای ایجاد پیمان های راهبردی با طرف های عرضه کننده فراهم آورد. برنامه اجرایی این بند شامل فهرست کالاهای ضروری، طرف های عمده وارداتی مدنظر و چارچوب اعمال پیمان ها تا پایان خرداد ماه سال جاری تهیه و به دبیرخانه ستاد ارائه گردد.
۳.۳. با با همکاری وزارت امور اقتصادی و دارایی و سایر دستگاه های ذیربط، با رویکرد حمایت از تولید داخل و توجه به رقابت‌پذیری صنایع، نسبت به بازنگری سیاست‌های تجاری و تعیین بهینه تعرفه‌های گمرکی و اعمال عوامل فنی (از جمله استانداردهای اجباری) برای کالاهای وارداتی، اقدام و واردات کالاهایی غیرضرور یا کالاهایی که در کشور به حد کفایت تولید می شوند را محدود سازد. برنامه اجرایی این بند تا پایان اردیبهشت ماه سال جاری به دبیرخانه ستاد ارائه گردد.
۳.۴. برنامه ارتقاء شاخص سهولت تجارت خارجی از طریق بهبود مولفه های دخیل در آن را تا پایان خرداد ماه سال جاری تهیه و به دبیرخانه ستاد ارائه نماید.
۳.۵. به منظور مشارکت فعال در زنجیره تولید و تجارت بین المللی، زمینه‌های لازم برای مشارکت شرکت‌‌های چندملیتی، بین‌المللی و جهانی دارای نام و نشان شناخته شده در زنجیره ارزش کالاهای منتخب را با بنگاه-های بخش خصوصی کشور فراهم آورد. فهرست بنگاه های خارجی و شرکای داخلی پیشنهادی و نحوه مشارکت و فعالیت آنها را تا پایان تیرماه سال جاری به دبیرخانه ستاد ارائه نماید. بنگاه های واجد شرایط که در این بند معرفی می گردند در اخذ تسهیلات از صندوق توسعه ملی در اولویت قرار خواهند گرفت.
۳.۶. بسته پیشنهادی مقررات صادرات را با رویکرد تثبیت مقررات تا ده سال تهیه و تا پایان تیرماه سال جاری به دبیرخانه ستاد ارائه نماید.
۳.۷. با همکاری وزارت جهاد کشاورزی و سایر دستگاه‌های اجرایی مرتبط، برنامه توسعه صادرات ۲۰ محصول اصلی صادراتی غیرنفتی بدون میعانات گازی (۲۰ ردیف اول صادراتی بر اساس کدهای گمرکی- بر اساس مقدار صادرات) را به نحوی تهیه نماید که تا پایان سال مجموع صادرات وزنی این محصولات ۳۰ درصد افزایش نسبت به سال ماقبل داشته باشد.
۳.۸. حمایت از شرکت‌های اپراتور نمایشگاهی و تشکیل نمایشگاه‌های فصلی و دایمی توسط بخش خصوصی را در کشورهای هدف توسعه دهد و زمینه های لازم برای حضور فعالان خوشه های کسب و کار (صنایع کوچک و متوسط) در نمایشگاه‌های برگزار شده در خارج از کشور را فراهم آورد.
۳.۹. حمایت از صنایع بسته بندی محصولات صادراتی را در اولویت اجرایی برنامه های خود قرار دهد و زمینه های توسعه بنگاه های بخش خصوصی این صنعت را فراهم آورد.
۳.۱۰. برنامه اجرایی بهبود کیفیت و استانداردهای تولید در صنایع صادرات‌گرای اولویت‌دار را به نحوی تهیه نماید که امکان صادرات پایدار این محصولات به کشورهای هدف صادراتی در بلندمدت فراهم گردد. این برنامه تا پایان تیر ماه سال جاری به دبیرخانه ستاد ارائه گردد.
۳.۱۱. برنامه اجرایی تقویت تشکل‌های صادراتی تخصصی، حمایت از تشکیل و توسعه شرکت های بزرگ صادراتی و شرکت‌های مدیریت صادرات و همچنین تشکیل کنسرسیوم‌های بین‌المللی به منظور شکل‌دهی به بازارهای جدید را تهیه و تا پایان اردیبهشت ماه سال جاری به دبیرخانه ستاد ارائه نماید.
۳.۱۲. با همکاری دستگاه‌های اجرایی ذیربط ترتیبی اتخاد نماید تا تعداد مجوزها و مراجع صدور آنها برای صادرات و واردات کاهش یابد.
۳.۱۳. برنامه اجرایی تنوع بخشی به مبادی واردات با تاکید بر کالاهای واسطه‌ای و سرمایه‌ای صنعتی و معدنی و تشویق واردکنندگان کالاهای سرمایه‌ای به واردات کالاهای دارای برندهای معتبر جهانی را تهیه و تا پایان خرداد ماه سال جاری به دبیرخانه ستاد ارائه نماید.
۳.۱۴. با همکاری دستگاه‌های ذیربط، حمایت از تشکیل واحدهای خدماتی متنوع تجارت خارجی از قبیل توسعه ظرفیت ترابری، بیمه، بازرسی فنی، توسعه آزمایشگاه‌ها، شبانه‌روزی نمودن گمرکات صادراتی، تسهیل صدور موقت ماشین‌آلات پیمانکاران را در اولویت قرار دهد. برنامه اجرایی و انواع حمایت‌های امکانپذیر تا پایان مرداد ماه سال جاری به دبیرخانه ستاد ارائه ‌گردد.
۳.۱۵. بسترهای لازم به منظور شناسایی و رهگیری کالا از بدو ورود تا سطح عرضه را در کالاهای منتخب تا پایان مرداد ماه سال جاری ایجاد نماید. فهرست کالاهای منتخب این بند تا پایان اردیبهشت ماه سال جاری به دبیرخانه ستاد ارائه گردد.
۳.۱۶. با همکاری دیگر دستگاه‌های ذیربط نسبت به توسعه و پیگیری توافقات تجارت ترجیحی و تجارت آزاد با اولویت کشورهای همسایه اقدام نماید.
۳.۱۷. با هدف افزایش ۲۵% میزان وزنی صادرات غیرنفتی (بدون میعانات گازی)، با همکاری وزارت امور اقتصادی و دارایی، وزارت جهاد کشاورزی و سایر دستگاه‌های اجرایی مرتبط،‌ نسبت به اجرای کامل بسته حمایت از توسعه صادرات غیرنفتی (مصوبه جلسه هفدهم ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی) اقدام نماید. گزارش عملکرد اجرای بسته مزبور بصورت ماهانه به دبیرخانه ستاد ارائه ‌گردد.
۴.    وزارت جهاد کشاورزی مکلف است:
۴.۱. با تاکید بر حفظ توان تولید داخل؛ نظام تعرفه‌ای مؤثر بر واردات محصولات کشاورزی را طراحی و زمینه‌های اجرای آنرا فراهم آورد.
۴.۲. بستر لازم برای رهگیری کالا و نهاده های کشاورزی و دامی صنعتی و نیمه صنعتی وارد شده به کشور را فراهم آورد.
۴.۳. برنامه اجرایی حمایت از توسعه صادرات تولیدات صنایع تکمیلی و تبدیلی بخش کشاورزی را تهیه و تا پایان اردیبهشت ماه سال جاری به دبیرخانه ستاد ارائه نماید.
۴.۴. با همکاری وزارت راه و شهرسازی به منظور افزایش توانمندی‌های صادراتی برنامه اجرایی ایجاد و توسعه زیرساخت‌ها، تجهیزات و ملزومات مناسب حمل و نقل محصولات کشاورزی را تا پایان خرداد ماه سال جاری تهیه و به دبیرخانه ستاد ارائه نماید.
۴.۵. ضمن شناسایی روش های متنوع خرید محصولات اساسی، ضروری و حساس (بنگاه ها یا کشورهای اصلی توزیع کننده)، زمینه لازم را برای ایجاد پیمان های راهبردی با طرف های عرضه کننده فراهم آورد. برنامه اجرایی این بند شامل فهرست کالاهای ضروری، طرف های عمده وارداتی مدنظر و چارچوب اعمال پیمان ها تا پایان خرداد ماه سال جاری تهیه و به دبیرخانه ستاد ارائه گردد.
۴.۶. برنامه اجرایی بسته‌بندی محصولات کشاورزی را متناسب با ظرفیت‌های مناطق تهیه و تا پایان اردیبهشت‌ماه سال جاری به دبیرخانه ستاد ارسال نماید.
۵.    وزارت راه و شهرسازی مکلف است:
۵.۱. برنامه اجرایی تسریع در احداث و بهره برداری از مهمترین خطوط ریلی و راههای ترانزیتی با اولویت مسیرهای منطبق بر شبکه بزرگراههای آسیایی  و راه آهن سراسری آسیا  را به تفکیک طرحها و پروژه ها تهیه و تا پایان اردیبهشت ماه سال جاری به دبیرخانه ستاد ارسال نماید.
۵.۲. برنامه اجرایی بهبود بازرگانی و بازاریابی ترانزیت و گسترش مناسبات و مبادلات حمل و نقلی با سایر کشورها را با هدف افزایش حداقل ۵۰ درصدی تعداد پروازهای عبوری و حداقل ۳۰ درصدی ترانزیت محموله‌های کانتینری تهیه و تا پایان اردیبهشت ماه سال جاری به دبیرخانه ستاد ارائه نماید.
۵.۳. تدارکات و پشتیبانی حمل و نقل دریایی و خدمات بندری را با مشارکت بخش خصوصی در اولویت قرار داده و زمینه لازم برای ارائه خدمات بندری و پشتیبانی حمل‌ونقل  توسط شرکت‌های داخلی خصوصی و تعاونی را فراهم آورد.
۵.۴. به منظور استفاده از صرفه به مقیاس و صرفه در مسافت و با رویکرد تجمیع محموله‌ها، با همکاری سایر دستگاههای اجرایی زمینه لازم برای عقد پیمان‌های بلند‌مدت میان تجار و شرکت‌های داخلی با شرکت‌های ارائه دهنده خدمات حمل و نقل داخلی و بین‌المللی را فراهم آورد.
۵.۵. با همکاری دستگاههای ذیربط برنامه اجرایی ایجاد زمینه‌های لازم  برای مشارکت بنگاه های بخش خصوصی کشور با بنگاه های پشتیبان و ارائه دهندگان خدمات لجستیکی (۳PL/۴PL) در سطح بین المللی را تهیه و تا پایان اردیبهشت‌ماه سال جاری به دبیرخانه ستاد ارائه نماید.
۵.۶. برنامه اجرایی «ساماندهی و تجهیز و تکمیل اسکله‌ها و انضباط بخشی به تردد و توقف شناورها» و «تجهیز شناورها و وسایل حمل و نقل جاده ای و ریلی کالا به سامانه فنی ردیاب و کنترل مصرف سوخت» را تا پایان اردیبهشت ماه سال جاری تهیه و به دبیرخانه ستاد ارائه نماید.
۶.    وزارت نفت مکلف است:
۶.۱. برنامه اجرایی ارتقاء دیپلماسی انرژی را جهت توسعه مبادلات منطقه ای و بین المللی انرژی تهیه و تا پایان خرداد ماه سال جاری به دبیرخانه ستاد ارائه نماید.
۶.۲.  برنامه اجرایی ارتقاء جایگاه بین‌المللی شرکت ملی نفت ایران در فعالیت‌های بالادستی نفت و گاز در جهان را تا پایان تیرماه سال جاری تهیه و به دبیرخانه ستاد ارائه نماید.
۶.۳. برنامه اجرایی کاهش قاچاق سوخت و انواع فراورده های نفتی را با همکاری ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز تهیه و تا پایان اردیبهشت‌ماه سال جاری به دبیرخانه ستاد ارایه نماید.
۷.    وزارت نیرو مکلف است:
۷.۱. برنامه اجرایی توسعه زیرساخت‌های تولید و انتقال برق و الزامات تبدیل کشور به قطب تامین و تبادل برق منطقه را تا پایان اردیبهشت ماه سال جاری تهیه و تا پایان اردیبهشت ماه سال جاری به دبیرخانه ستاد ارائه نماید.
۸.    وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات مکلف است:
۸.۱. برنامه اجرایی (با تعیین برش سال ۱۳۹۶) «افزایش ظرفیت ترانزیت ترافیک به (۲۰) ترابیت بر ثانیه با استفاده حداکثری از ظرفیت بخش غیردولتی» را تا پایان اردیبهشت ماه سال جاری تهیه و به دبیرخانه ستاد ارسال نماید.
۹.    سازمان برنامه و بودجه کشور مکلف است:
۹.۱. توسعه بازارهای صادراتی خدمات فنی و مهندسی را در اولویت قرار داده و نسبت به طراحی راهکارها و برنامه‌های اجرایی افزایش سهم خدمات فنی و مهندسی در صادرات غیرنفتی اقدام نماید.
۱۰.    بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران مکلف است:
۱۰.۱. نسبت به تسهیل نقل و انتقالات ارزی و روان‌سازی جریان مبادلات مالی تجارت کالا و خدمات اقدام نماید.
۱۰.۲. نسبت به انجام مذاکرات مستمر به منظور افزایش تعداد کارگزاران بانکی خارجی و جلب نظر بانک‌های کشورهای هدف در راستای احیای مجدد روابط کارگزاری با بانک‌های ایرانی اقدام نماید.
۱۱.    سازمان اداری و استخدامی کشور مکلف است:
۱۱.۱. به منظور ارتقاء کارایی و توانمندی دستگاه‌های مسئول در حوزه تجارت خارجی و توسعه صادرات غیر نفتی، تغییرات و اصلاحات لازم در ضوابط و مقررات اداری مورد عمل در این حوزه‌ها را احصاء و گردآوری نموده و تا پایان خردادماه سال جاری به دبیرخانه ستاد ارائه نماید.
۱۲.    دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد تجاری- صنعتی و ویژه اقتصادی مکلف است:
۱۲.۱. برنامه افزایش مبادلات با کشورهای همسایه هر منطقه آزاد تجاری- صنعتی را به نحوی تهیه و تنظیم نماید که صادرات طرف ایرانی در مبادلات تجاری با این کشورها به میزان ۲۵ درصد افزایش یابد. این برنامه تا پایان اردیبهشت ماه سال جاری به دبیرخانه ستاد ارائه گردد.
۱۲.۲. توسعه صنایع بسته بندی را در اولویت های خود قرار داده و بستر لازم برای استقرار صنایع بسته بندی  در مناطق آزاد تجاری- صنعتی را با رویکرد صادرات مجدد فراهم آورد به نحوی که تا پایان سال جاری صادرات مجدد از طریق مناطق مزبور ۳۰ درصد افزایش یابد.
۱۲.۳. ارائه محصولات بومی مناطق آزاد تجاری- صنعتی و ویژه اقتصادی را در اولویت قرار داده و زمینه های لازم را برای برگزاری نمایشگاه های فصلی و دائمی به منظور ارائه محصولات و کالاهای تولید داخل کشور به ویژه کالاهای تولید استان های همجوار را فراهم آورد.
۱۲.۴. برای تسهیل فعالیت های صنعتی و تجاری شرکت هایی که در سرزمین اصلی فعالیت می کنند، زمینه سازی ایجاد شعب و یا حضور آنها در مناطق آزاد تجاری – صنعتی را فراهم آورد. فهرست این شرکت ها و ضوابط تعامل و همکاری با این شرکت ها تا پایان خرداد ماه سال جاری به دبیرخانه ستاد ارائه گردد.
۱۲.۵. توسعه گردشگری حلال را در اولویت قرار داده و برنامه اجرایی افزایش ۱۰ درصدی گردشگر خارجی در سال جاری در مناطق آزاد تجاری- صنعتی را تا پایان خرداد ماه سال جاری تهیه و تا پایان اردیبهشت ماه سال جاری به دبیرخانه ستاد ارائه نماید.
۱۲.۶. زمینه لازم برای احداث شرکت‌های تدارکاتی برای تأمین کالا صنایع و استقرار شرکت‌های تأمین خدمات صنایع انرژی در مناطق آزاد تجاری- صنعتی را فراهم آورد.
۱۳.    صندوق توسعه ملی جمهوری اسلامی ایران مکلف است:
۱۳.۱. ضوابط پرداخت تسهیلات خود را به گونه ای تعیین نماید تا  بنگاه های صادراتی که برنامه بازسازی، نوسازی یا توسعه دارند، در اولویت اعطای تسهیلات قرار گیرند.
۱۳.۲. حداقل معادل ریالی هفتصد میلیون دلار را از طریق بانکهای عامل به صورت تسهیلات ریالی با نرخ سود سپرده مصون از تورم در اختیار صادر‌کنندگان کالاها و خدمات قرار دهد.
۱۴.    ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز مکلف است:
۱۴.۱. برنامه زمانبندی ایجاد،‌ راه‌اندازی و یکپارچه‌سازی کلیه سامانه های الکترونیکی و هوشمند جدید مورد نیاز جهت نظارت بر فرآیند واردات، صادرات، حمل، نگهداری و مبادله کالا مندرج در « آیین‌نامه‌های مرتبط با قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز مصوب ۱۳۹۲»را به نحوی تا پایان خرداد ماه سال جاری تهیه نماید که کلیه این سامانه‌ها تا پایان سال ۱۳۹۶ به صورت یکپارچه به بهره‌برداری رسیده باشند.
۱۴.۲. با همکاری دستگاه‌های اجرایی ذیربط و تعامل با قوه قضائیه،‌ زمینه لازم برای انهدام کالاهای قاچاق و جلوگیری از بازتوزیع آن‌ها به چرخه مصرف با رویکرد حمایت از تولیدات داخلی را فراهم آورده و دستورالعمل اجرایی آن را تا پایان خرداد ماه سال جاری به دبیرخانه ستاد ارائه نماید.
۱۴.۳. با همکاری دستگاه‌های اجرایی ذیربط و تعامل با قوه قضائیه، ترتیبی اتخاذ نماید که پرونده‌های قاچاق کالا با اولویت و حداکثر طی مدت یک‌ماه مورد رسیدگی قرار گیرد. دستورالعمل های مرتبط با تسریع در فرآیند رسیدگی به پرونده های قاچاق کالا با محوریت اختصاص شعب ویژه جهت رسیدگی به جرائم قاچاق کالا تا پایان خرداد ماه سال جاری تهیه ‌گردد.
۱۴.۴. نسبت به ارائه گزارش فصلی مشتمل بر موارد ذیل  به دبیرخانه ستاد اقدام نماید:
۱۴.۴.۱. ارائه اطلاعات و آمار قاچاق کالا و تحلیل‌های مربوطه
۱۴.۴.۲. برنامه‌ها و اقدامات انجام شده توسط دستگاه های عضو ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز
۱۴.۴.۳. اقدامات قضائی به عمل آمده، آراء صادره و احکام اجراء نشده و علل آن، درباره پرونده های قاچاق کالا
۱۴.۵. با همکاری نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران، برنامه اجرایی توانمندسازی بخش های مبارزه کننده با قاچاق کالا را تا پایان خرداد ماه سال جاری تهیه و تا پایان اردیبهشت ماه سال جاری به دبیرخانه ستاد ارائه نماید.
۱۵.    سازمان ملی استاندارد ایران مکلف است:
۱۵.۱. به منظور حفظ قابلیت و توان صادراتی، استانداردهای اولویت‌دار ملی را هماهنگ با استانداردهای بین‌المللی تدوین و بازنگری نماید.

بسته اشتغال و توانمندسازی نیروی کار

با هدف ایجاد اشتغال پایدار برای جوانان بویژه فارغ‌التحصیلان دانشگاهی با اولویت ارزش آفرینی و توانمندسازی نیروی کار اقدامات ذیل توسط دستگاه‌های اجرایی انجام می پذیرد:
۱.    وزارت صنعت، معدن و تجارت مکلف است:
۱.۱. به منظور حمایت و تقویت شبکه های کسب‌و‌کار نسبت به تقویت و توسعه مراکز مشاوره، خدمات کارآفرینی و کلینیک‌های کسب‌و‌کار و عارضه‌یابی بنگاه‌های کوچک و متوسط بویژه در شهرک‌ها و نواحی صنعتی اقدام نماید.
۱.۲. با بهره‌گیری از ظرفیت نهادهای بخش غیردولتی، نسبت به حفظ و نگهداشت بنگاه‌های کلیدی اشتغال‌زا در مناطق کمتر توسعه یافته اقدام نماید.
۱.۳. با همکاری دستگاه‌های ذیربط، برنامه‌ اجرایی امکان توسعه صنایع کاربر در مناطق مختلف جغرافیایی را با لحاظ ملاحظات اقتصادی،‌ اجتماعی و سیاسی را تهیه و تا پایان خردادماه سال جاری به دبیرخانه ستاد ارائه نماید. در این برنامه فهرست صنایع اولویت‌دار کاربر، مناطق جغرافیایی که امکان ایجاد یا توسعه آنها میسر است و اقدامات لازم برای توسعه هر صنعت در منطقه ارائه ‌گردد.
۱.    وزارت جهاد کشاورزی مکلف است:
۱.۱. با همکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برنامه اجرایی توسعه و تکمیل زنجیره‌های ارزش کسب و کار‌ و اشتغال پایدار در فعالیت‌های بخش کشاورزی را تهیه و تا پایان اردیبهشت ماه سال جاری به دبیرخانه ستاد ارائه نماید.
۲.    وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مکلف است:
۲.۱. برنامه اجرایی ایجاد زمینه‌های لازم در جهت پیاده سازی طرح های اشتغال عمومی با هدایت فعالیت‌های عمومی و عام المنفعه به سمت ایجاد فرصتهای اشتغال با جلب مشارکت بخش خصوصی، تعاونی و جوامع محلی را تهیه و تا پایان اردیبهشت ماه سال جاری به دبیرخانه ستاد ارسال نماید.
۲.۲. با همکاری دستگاههای اجرایی ذیربط، برنامه اجرایی تنوع بخشی و ارتقاء ابزارهای توثیق و تضمین طرح‌های اقتصادی اشتغال‌زا دارای توجیه فنی و اقتصادی را تا پایان اردیبهشت ماه سال جاری تهیه و به دبیرخانه ستاد ارائه نماید.
۲.۳. با همکاری وزارت امور خارجه وسایر دستگاه‌های اجرایی ذیربط نسبت به ساماندهی اعزام نیروی کار به کشورهای هدف با استفاده از ظرفیت‌های سفارتخانه‌های موجود کشور در خارج اقدام نماید.
۲.۴. نسبت به مستثنی کردن دانش آموختگان آموزش عالی گروه سنی جوان از شمول قوانین کار و تأمین اجتماعی در اجرای طرح کارورزی (آموزش های بدو ورود به کار در کارگاه های خصوصی و تعاونی) به مدت محدود به منظور ترغیب بنگاه‌های اقتصادی به جذب نیروی کار جوان تحصیل کرده اقدام نماید.
۲.۵. به منظور اصلاح نظام آموزش فنی و حرفه‌ای در راستای بهبود کارکردها نسبت به توسعه خصوصی‌سازی و رتبه‌بندی آموزشگاه‌های فنی و حرفه‌ای اقدام نماید.
۲.۶. برنامه اجرایی دسترسی مناسب به اطلاعات مهارتی و توسعه خدمات مشاوره ای را تا پایان اردیبهشت ماه سال جاری تهیه و به دبیرخانه ستاد ارسال نماید.
۲.۷. با همکاری دستگاه‌های مسئول دستورالعمل اجرایی اعمال مشوق های مختلف به بنگاه های اقتصادی به منظور حرفه‌آموزی و ارتقاء مستمر شایستگی های حرفه ای شاغلین را تهیه و تا پایان تیرماه به دبیرخانه ارسال نماید.
۲.۸. با همکاری دستگاه‌های ذیربط نسبت به تدوین نقشه راه توسعه کارآفرینی کشور و ساماندهی برنامه‌های ترویج و توسعه کارآفرینی تا پایان اردیبهشت ماه سال جاری اقدام و نتیجه را به دبیرخانه ستاد ارسال نماید.
۲.۹. بستر لازم برای ایجاد و توسعه صندوق‌های مختلف حمایت از کارآفرینی با تأکید بر شغل‌های نوپا و جدید و مشاغل نوآورانه را فراهم آورد.
۲.۱۰. با همکاری دستگاه‌های اجرایی ذیربط، پیشنهاد راهکارهای لازم برای ایجاد و توسعه نهادهای بیمه‌ای خرد و ریسک‌پذیر در جهت تقویت و پایدارسازی بنگاه و اشتغال آن‌ها را تهیه و تا پایان اردیبهشت‌ماه سال جاری به دبیرخانه ستاد ارسال نماید.
۲.۱۱. با همکاری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات نسبت به تدوین برنامه اجرائی توسعه کسب و کارهای فناوری اطلاعات و ارتباطات و تهیه، بازنگری و اصلاح قوانین و مقررات مرتبط تا پایان اردیبهشت ماه سال جاری اقدام نماید.
۲.۱۲. همزمان با اجرای مفاد فوق با همکاری دستگاه‌های اجرایی و نهادهای عمومی غیردولتی مرتبط، برنامه ویژه اشتغال سال ۱۳۹۶ را با تاکید بر اشتغال جوانان فارغ التحصیل دانشگاهی مبتنی بر محورهای مشخص ذیل به همراه تقسیم کار دستگاهی (ملی و استانی) را تا پایان اردیبهشت ماه سال جاری تهیه و به دبیرخانه ستاد ارائه نمایند:
۲.۱۲.۱. محورهای مرتبط با مداخلات سیاستگذاری بازار کار شامل:
o    مهارت آموزشی و اشتغال پذیری نیروی کار نظیر کارورزی فارغ‌التحصیلان دانشگاهی، آموزش‌های حین کار در محیط کار واقعی، آموزش‌های تخصصی فنی و حرفه‌ای هدفمند با رسته های کسب و کار، کارآفرینی، کلینیک های کسب و کار،  استارت‌آپ‌ها و مشاغل نوآورانه
o    اصلاحات نهادی نظیر:‌ افزایش شمول بیمه تامین اجتماعی، نظام جستجوی شغلی، مشاوره شغلی، ساماندهی اشتغال اتباع خارجی، ساماندهی بیمه بیکاری و اشتغال مجدد، اعزام نیروی کار به خارج از کشور و نظام اطلاعات بازار کار
o    تطابق آموزش عالی و مهارتی مبتنی بر نیاز واقعی طرف تقاضا در سطح ملی و منطقه ای از طریق هماهنگی و هدایت برنامه های اشتغال محور دستگاه های اجرایی
۲.۱۲.۲. هماهنگی و هدایت برنامه توسعه رسته های پر اشتغال ملی و منطقه ای با توافق دستگاه های ذیربط در بخش های مختلف (و مناطق شهری و روستایی) دارای اولویت.
۲.۱۲.۳. هماهنگی و هدایت توسعه اشتغال حمایتی از طریق ایجاد پنجره واحد اشتغال حمایتی با مشارکت نهادهای عمومی غیردولتی:
o    – توسعه فرصت‌های شغلی ایثارگران و فرز ندان شاهد
o    – توسعه مشاغل خرد و خانگی
۲.۱۲.۴. تامین منابع مالی
o    تامین مالی فراگیر
o    تامین مالی اختصاصی برای رسته های منتخب ملی و منطقه ای
o    تامین مالی خرد
۲.۱۲.۵. هماهنگی با وزارت امور خارجه به منظور جهت دهی نمایندگی های خارج از کشور در تسهیل ارتباطات اقتصادی برای رسته‌های منتخب ملی و منطقه ای
۳.    وزارت علوم، تحقیقات و فناوری مکلف است:
۳.۱. با همکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، برنامه اجرایی آموزش عالی مهارتی و نظام صلاحیت حرفه‌ای را تهیه و تا پایان تیرماه سال جاری به دبیرخانه ستاد ارسال نماید.
۴.    سازمان برنامه و بودجه کشور مکلف است:
۴.۱. برنامه ریزی تخصیص را به نحوی انجام دهد که طرح های تملک دارایی های سرمایه ای ملی و استانی که علاوه بر توجیه اقتصادی، قابلیت اشتغال‌زایی بالایی دارند در اولویت تخصیص قرار گیرند. فهرست طرح های دارای اولویت ملی و استانی تا پایان خرداد ماه سال جاری به دبیرخانه ستاد ارائه می شود.

0 Comments

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *