پس از کارشکنی های وزیر صنعت؛نعمت زاده حامی صنایع پایین دستی پتروشیمی شد / اعتراض به افزایش قیمت ها در بورس

محمدرضا نعمت زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت با ارسال نامه به طیب نیا از نوسانات نامعقول محصولات پتروشیمی در بورس کالا گلایه کرده است.

به گزارش پترون، وزیر صنعت معدن تجارت با ارسال نامه به وزیر اقتصاد از نوسانات برخی مواد مهم و پرمصرف پتروشیمی در بورس کالا گلایه کرده و خواستار تثبیت قیمت فروش داخلی کلیه مواد پتروشیمی شده است.براساس ادعای وزیر صنعت نرخ برخی گریدها مانند بنزن تا ۴۵ درصد افزایش داشته که موجبات افزایش قیمت تمام شده محصولات صنایع پایین دستی پتروشیمی را فراهم کرده است.

در بخش هایی از این نامه آمده است با توجه به افزایش نرخ ارز آزاد طی هفته های اخیر و به تبع آن افزایش قیمت فروش مواد پتروشیمی در بورس کالا به استحضار می رساند، قیمت برخی مواد مهم و پر مصرف پتروشیمی در هفته اول آذر ماه در مقایسه با هفته اول آبان ماه سال جاری از جمله پلی پروپیلن گرید نساجی، پلی اتیلن ترفتالات گرید بطری، تولوئن دی ایزوسیانات، پلی بوتادین رابر و بنزن به ترتیب ۹، ۱۷، ۲۴، ۲۹و ۴۵ درصد افزایش یافته که به تبع آن موجب افزایش قیمت تمام شده محصولات صنایع پایین دستی پتروشیمی نیز گردیده است.

در ادامه این نامه وزیر صنعت تاکید کرده است لذا با توجه به گستردگی مصرف مواد پتروشیمی در صنایع مختلف و به منظور جلوگیری از افزایش قیمت تمام شده این صنایع، دستور فرمایید ترتیبی اتخاذ گردد تا ضمن تثبیت قیمت فروش داخلی کلیه مواد پتروشیمی در بورس کالا، از هرگونه افزایش قیمت خودداری شود.

در حالی وزیر صنعت ، معدن و تجارت طی نامه فوق اظهار نگرانی خود را بابت گرانی محصولات پتروشیمی اظهار کرده است که ریشه این گرانی محصولات و نگرانی وزیر محترم صنعت در مصوبات خود این وزارت خانه نفهته است.

براساس بند یک نامه شماره ۶۰/۸۵۵۱۴ مورخ ۹۳/۴/۱۲ معاون سابق توسعه بازرگانی، در فرمول محاسبه قیمت پایه محصولات پتروشیمی مبنای نرخ ارز از مبادله ای به آزاد تغییر یافته و مجتبی خسروتاج به نظر مثبت وزیر صنعت برای این تغییر اشاره کرده است.

از آنجایی که قیمت پایه فروش محصولات پتروشیمی در بورس کالای ایران هر دو هفته یکبار توسط دفتر توسعه صنایع پایین دستی شرکت ملی پتروشیمی براساس ۹۵ درصد قیمت جهانی ضربدر نرخ ارز آزاد اعلام می شود بررسی ها نشان می دهد ریشه گرانی ها اخیر در نوسانات نرخ ارز در آذر و دی ماه سال جاری  و به تبع آن تغییر قیمت پایه اعلامی به بورس کالا بوده است.

به عنوان مثال نرخ پایه ارز در لیست اعلام پایه قیمت دفتر صنایع پایین دستی پتروشیمی در بورس کالا در تاریخ ۹ آبان ۱۳۹۵ مبلغ ۳۵۹۲۰ ریال بوده است و براثر نوسانات نرخ ارز در تاریخ ۲۱ آذر ۱۳۹۵ به مبلغ ۳۸۵۶۵ ریال افزایش یافته است.

لذا پیشنهاد می شود وزیر صنعت به جای نامه نگاری به سایر نهادها، جهت ریشه کن سازی نوسانات این چنینی که همیشه مورد انتقاد این اتحادیه بوده است، نسبت به ابطال هرچه سریعتر نامه فوق الذکر اقدام نماید.

لازم به ذکر است این اتحادیه طی نامه شماره ۹۵۹۱۸۰۰۱  مورخ ۱۸ آذر ۱۳۹۵ خواستار ابطال نامه  ۶۰/۸۵۵۱۴ مورخ ۹۳/۴/۱۲ وزارت صنعت از شورای رقابت شده است.

0 Comments

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *