گریدهای لوله های پلی اتیلنی

تفاوت گرید های PE63 , PE80 و PE100 در لوله پلی اتیلن انواع گریدهای پلی اتیلن PE80 , PE100 و PE63 را اگر بخواهیم در یک جمله ساده و بطور عامیانه را توضیح دهیم باید بدانیم که وقتی میگوییم PE63 یعنی لوله پلی اتیلن مورد نظر قابلیت تحمل انتقال آب با دمای 20 درجه سلسیوس را تحت فشار  5^10*63 پاسکال یا همان 63 […]

تفاوت گرید های PE63 , PE80 و PE100 در لوله پلی اتیلن

انواع گریدهای پلی اتیلن PE80 , PE100 و PE63 را اگر بخواهیم در یک جمله ساده و بطور عامیانه را توضیح دهیم باید بدانیم که وقتی میگوییم PE63 یعنی لوله پلی اتیلن مورد نظر قابلیت تحمل انتقال آب با دمای 20 درجه سلسیوس را تحت فشار  5^10*63 پاسکال یا همان 63 اتمسفر به مدت 50 سال را دارد یا وقتی میگوییم PE80 یعنی لوله پلی اتیلن مورد نظر قابلیت تحمل انتقال آب با دمای 20 درجه سلسیوس را تحت فشار 80 اتمسفر تا 50 سال را دارد و به همبن منوال PE100.

گرید لوله پلی اتیلن

گریدهای لوله پلی اتیلن به موادی بستگی دارد که از آنها لوله تولید میشود. مواد PE100 عموما برای لوله‌های پلی اتیلن تحت فشار و آبیاری مورد استفاده قرار میگیرد و  لوله پلی اتیلن PE100 در حال حاضر بهترین نوع لوله است و توصیه می‌شود که از این نوع لوله حتما استفاده شود و گریدهای دیگر برای انواع دیگر لوله استفاده میشود , گرید PE80 برای لوله‌های کاروگیت و لوله‌های فاضلابی مورد استفاده قرار میگیرد و گریدهای پائینتر امروزه دیگر کاربردی ندارند و اگر مورد استفاده قرار گیرند جهت تولید لوله‌هایی مورد استفاده قرار میگیرد که کاربردی بسیار سطح پائین دارند.
تعیین گرید لوله پلی اتیلن کاملا به نوع و گرید مواد اولیه پلی اتیلن بستگی دارد .
بنابراین انواع گریدهای پلی اتیلن اشاره به اثر فشار فرسایشی در طولانی مدت دارند. حال به صورت مختصر به تفاوت این سه گرید میپردازیم :

پلی اتیلن گرید PE63

گرید PE63 پلی اتیلن در حال حاضر به دلیل نداشتن صرفه اقتصادی از رده خارج گردیده است زیرا دانسیته این گرید از پلی اتیلن نسبت به بقیه گریدها پائینتر بوده و از آنجا که دانسیته و حجم رابطه عکس دارند , بنابراین لوله پلی اتیلن تولید شده با این گرید, حجیم‌تر و ضخیمتر بوده و مواد بیشتری مصرف می‌گردد که طبیعتا برای تولید کنندگان و مصرف کنندگان توجیه اقتصادی ندارد.

پلی اتیلن گرید PE80

گرید PE80 پلی اتیلن از زمانی رایج شد که تولید کنندگان متوجه پائین آمدن ضخامت و با افزایش دانسیته گردیدند, بنابراین میتوانستند لوله‌های پلی اتیلنی را با هزینه کمتر و با تحمل فشارهای بالاتر و همچنین ارزانتر تولید نمایند.

پلی اتیلن گرید PE100

گرید PE100 پلی اتیلن جزو جدیدترین نوع مواد پلی اتیلنی میباشد که از مرغوبترین‌ها نیز هستند که با ضخامت کمتر قادر به تحمل فشارهای بسیار بالا می‌باشند که حتی میتوانند در برابر اشعه فرابنفش خورشید  تحمل غیر قابل تصوری را داشته باشند و در عین حال هزینه تولید را نیز پائین بیآورند.
با توجه به مطالب بالا باید توجه داشت که وقتی تولید کننده لوله و اتصالات پلی اتیلن , گرید PE100 را به مشتری خواهان PE80 پیشنهاد میکند نه تنها از سلیقه مشتری تخطی نمینماید , بلکه محصولی بهتر و با دوام تر و با کیفیت بسیار بالاتر و در عین حال ارزانتر را برای مشتری در نظر می‌گیرد و با این عمل رسم مشتری مداری را بجا می‌اورد.

0 Comments

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *