با تغییر اندک قوانین می توان ۱۶ میلیون ظرفیت خالی صنایع پایین دستی پتروشیمی را فعال کرد

نصرالله رضازاده:با اصلاح قوانین می توان ۳ میلیون و۲۰۰ هزار فرصت شغلی در بخش پایین دستی پتروشیمی ایجاد کرد در حالی که همین مواد پتروشیمی به ترکیه صادر شده به شکل کالای فرآوری شده به داخل کشور باز میگردد.

نصرالله رضازاده در مراسم رونمایی از طرح ایجاد یک میلیون شغل فوری در اتاق تعاون با بیان اینکه با اصلاح روند توزیع مواد اولیه تولیدات محصولات پتروشیمی از یک میلیون و ۷۶۵ هزار تن در سال ۸۸ به سه میلیون و ۵۴۱ هزار تن در سال ۹۳ افزایش یافت، افزود:اما با نامه تیرماه ۹۳ وزارت صنعت، معدن و تجارت، محصولات پتروشیمی با ارز آزاد به صنایع پایین دستی پتروشیمی فروخته شد.
وی خاطرنشان کرد:با اقدام میزان تولید محصولات صنایع پایین دستی پتروشیمی به تدریج کاهش یافت به طوری که در سال ۹۵ به ۲ میلیون تن رسید این در حالی است که براساس پروانه های صادر شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت بالغ بر ۱۶ میلیون تن ظرفیت در بخش پلیمری کشورایجاد شده است.
این فعال صنعت پایین دستی پتروشیمی خاطر نشان کرد:از این تعداد ۵۸۶۳ واحد با ظرفیت ۸ میلیون و ۲۸۰ هزار تن در سامانه بهین یاب ثبت نام کرده اند اما ۵۰ درصد از این واحد ها تعطیل شده و بقیه با حداقل ظرفیت مشغول کار هستند اگر بخواهیم ظرفیت پلمیر کشور را به ۱۶ میلیون تن برسانیم نیازی به احداث واحد های جدید نیست از این ۱۶ میلیون تن، ۴ میلیون ۵۰۰ هزار تن برای مصارف داخلی است و مابقی به بازارهای هدف صادر می شود
رضازاده با اشاره به اینکه به ازای هر یک میلیون تن مواد پلیمری، ۲۰۰ هزار فرصت شغلی جدید ایجاد می شود، افزود:به عبارتی با اصلاح قوانین می توان ۳ میلیون و۲۰۰ هزار فرصت شغلی در بخش پایین دستی پتروشیمی ایجاد کرد در حالی که همین مواد پتروشیمی به ترکیه صادر شده به شکل کالای فرآوری شده به داخل کشور باز میگردد.
وی اظهار داشت:تا قبل از سال ۸۸ ما واردکننده در و پنجره های پی وی سی بودیم که با تلاش صتعتگران داخلی هم اکنون در تبریز و سایر شهرها تولید می شود اگر جنس گران باشد تولید کننده پایین دستی برای ساخت محصولش مجبور است از مواد بازیاقتی استفاده کند.
رییس هیات مدیره اتحادیه پایین دستی پتروشیمی در پایان گفت:عربستان قرارداد تجاری ۶۵ میلیارد دلاری با چین منعقد کرده و این یک زنگ خطر برای پتروشیمی های ما است.

0 Comments

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *