سامانه “سایا” به نفع مصرف کننده نهایی است/ خرید اعتباری نیاز امروز مشتریان رینگ پتروشیمی بورس کالا

بسیاری از واحدهای پایین دستی پتروشیمی مشکل سرمایه گردش دارند بنابراین به "خرید اعتباری" نیاز دارند از سویی در پرداخت اعتبار باید ریسک کارگزاری در نظر گرفته شود.

مدیر بورس کالای کارگزاری آگاه در گفتگو با پترون:

مدیر بورس کالای کارگزاری آگاه در نمایشگاه فاینکس ۲۰۱۷ در گفتگو با پترون با بیان اینکه سایا می تواند ابزار کنترلی برای ایجاد شفافیت در بازار محصولات پتروشیمی باشد، افزود:هر سامانه ای  که براساس اطلاعات قابل اتکا پایه ریزی شده باشد و امکان گزارش گیری دقیق و لحظه ای را برای تصمیم گیران فراهم کند، مطمئنا به شفافیت بازار کمک می کند.
محمد امیری مشکلات ایجاد شده در معاملات مواد پتروشیمی در بورس کالا نشات گرفته از باگ های سیستم بهین یاب دانست و خاطر نشان کرد:در معاملات محصولات پتروشیمی در بورس کالا، مواد اولیه به دست دلال هایی خریداری میشود که کالا را با چند واسطه به دست مصرف کننده نهایی می رسانند.
وی تاکید کرد:راه اندازی سیستم سایا مطمئنا به نفع مصرف کننده نهایی است.اگر بورس کالا تدابیری بیندیشد که شرکت های تاسیس شده در مناطق آزاد، از خود تالارهای منطقه ای خرید کنند، از بسیاری از سوء استفاده ها جلوگیری می شود.اگر مصوبه کف عرضه محصولات پتروشیمی به درستی اجرا شود به نفع مصرف کننده نهایی است.
این فعال صنعت کارگزاری با اشاره به اینکه در بازار بورس اوراق بهادار، کارگزاری ها به راحتی می توانند به مشتری های خود برای خرید سهام اعتبار بدهند، افزود”ولی پرداخت اعتبار به مشتری خلاف مقررات بورس کالای ایران است.
امیری اظهار داشت:بسیاری از واحدهای پایین دستی پتروشیمی مشکل سرمایه گردش دارند بنابراین به “خرید اعتباری” نیاز دارند از سویی در پرداخت اعتبار باید ریسک کارگزاری در نظر گرفته شود.
وی با بیان اینکه در بازار اوراق می توان با فریز کردن سهم ریسک کارگزاری را کاهش داد اما در بورس کالا مشتری مواد را به کالای نهایی تبدیل می کند و هیچ ابزاری کنترلی مانند بازار اوراق وجود ندارد، از بررسی ساز و کار پرداخت اعتبار به مشتری های بورس کالا در کانون کارگزاران خبر داد.

 

انتهای پیام /*

0 Comments

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *