سال ۹۵ بر کسب و کار پایین دستی ها چگونه گذشت؟

سال ۹۵ سالی بسیار پر فراز و نشیبی برای صنایع پایین دستی پتروشیمی بود.در حالی که واحدهای تولیدی با مشکلاتی همچون رکود، عدم دسترسی به مواد اولیه، مطالبات تامین اجتماعی و نرخ بالای تسهیلات بانکی دست و پنجه نرم کردند اما از سویی دیگر شاهد به ثمر نشستن وقایع مثبتی همچون مصوبه شورای رقابت برای […]

سال ۹۵ سالی بسیار پر فراز و نشیبی برای صنایع پایین دستی پتروشیمی بود.در حالی که واحدهای تولیدی با مشکلاتی همچون رکود، عدم دسترسی به مواد اولیه، مطالبات تامین اجتماعی و نرخ بالای تسهیلات بانکی دست و پنجه نرم کردند اما از سویی دیگر شاهد به ثمر نشستن وقایع مثبتی همچون مصوبه شورای رقابت برای ماندن محصولات پتروشیمی در بورس، راه اندازی سامانه سایا و تعیین کف عرضه محصولات پتروشیمی در بورس کالا بودند.

به گزارش پترون، در سال ۹۵ با تلاش و پیگیری های جدی اتحادیه پایین دستی پتروشیمی به صدور مصوبه ۱۰ ماده ای شورای رقابت منجر شد و مواد پتروشیمی در بورس ماند تا شفافیت در معاملات مواد پتروشیمی همچنان جاری و ساری باشد.
در واپسین روزهای سال ۹۵ با تصویب کارگروه تنظیم بازار محصولات پتروشیمی شورای رقابت، سامانه سایا به عنوان بزرگترین سامانه توزیع مویرگی مواد پتروشیمی، به خانواده اتحادیه پایین دستی پتروشیمی پیوست تا وظیفه نظارت بر خرید و توزیع مواد پتروشیمی در تعاونی ها را بر عهده بگیرد.
تعیین کف عرضه محصولات پتروشیمی در کارگروه تنظیم بازار شورای رقابت از دیگر مصوبات مهمی بود که با پیگیری های مصرانه اتحادیه پایین دستی پتروشیمی به نتیجه رسید تا دیگر واحدهای تولیدی دغدغه ای برای تامین مواد اولیه خطوط تولید خود نداشته باشند.
در سال ۹۵ با وجود رکود حاکم بر بازارهای کشور و همچنین کاهش خرید مواد اولیه در بورس کالا، میزان خرید تعاونی های اتحادیه به بیش از ۲۰۰ هزار تن رسید که افزایش چشمگیری را نسبت به سال قبل نشان می دهد.
در همین سال تعاونی های شیراز، لرستان، ناهید پلاست و پترو توزیع خاورمیانه به خانواده اتحادیه پایین دستی پتروشیمی پیوستند و مذاکره برای ایجاد تعاونی های تخصصی تامین نیاز مواد پتروشیمی در تمامی استان های کشور در سال جدید نیز پیگیری می شود.
تشکیل ستاد توسعه صنایع پایین دستی پتروشیمی به ریاست وزیر صنعت ، معدن و تجارت از دیگر رویدادهای مثبت سال ۹۵ بود تا مشکلات این بخش از صنعت با پیگیری مستقیم محمدرضا نعمت زاده سریعتر مرتفع شود.
ایجاد صندوق کالایی برای بازارگردانی در بورس کالا، تامین تسهیلات برای خرید اعتباری مواد اولیه و مدیریت هدفمند صادرات محصولات پایین دستی پتروشیمی در سال ۹۶ در دستور کار اتحادیه قرار دارد و مذاکرات زیادی با مقامات وزارت صنعت، وزارت اقتصاد، انجمن کارفرمایی پتروشیمی و بانک ها صورت گرفته است که این مهم  با همراهی اعضای این اتحادیه به نتیجه خواهد رسید.
جا دارد از حمایت های بی دریغ رسانه ها از صنایع پایین دستی پتروشیمی که همواره یار و یاور ما بودند تشکر کنیم که همواره در سختی ها در کنار ما بودند تا بتوانیم صدای خود را رساتر به گوش مسئولان برسانیم.
در پایان؛ سالی پربار و با برکت برای همه فعالین صنعت آرزوندیم و امیدواریم در کنارهمه ذی نفعان صنایع پایین دست پتروشیمی بتوانیم در سال جدید نیز با توان مضاعف وظیفه تامین مواد اولیه صنایع پایین دستی پتروشیمی را به انجام برسانیم.

0 Comments

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *