کد مطلب: 839 | تاریخ مطلب: 14/09/1396
  • تلگرام
  • Google+
  • Cloob
  • نسخه چاپی

اجرای بزرگترین طرح رفع گلوگاه های تولید در پتروشیمی فن آوران/ طرح جدید افزایش ظرفیت تولید متانول کلید خورد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی فن آوران با تشریح جزئیات اجرای طرح بزرگ رفع گلوگاه های تولید در این مجتمع پتروشیمی، اعلام کرد: پیش بینی می شود بعد از ۱۳ سال امکان تولید با ظرفیت اسمی در پتروشیمی فن آوران فراهم شود.

بهمن بهزادی

به گزارش پترون، مهندس بهمن بهزادی در تشریح جزئیات امضای قرارداد با شرکت هالدو تاپسوی دانمارک، زیمنس آلمان و بلدارچی ایتالیا به منظور اجرای طرح‌های رفع موانع و گلوگاه‌های تولید در پتروشیمی فنآوران، گفت: هدف از امضای قرارداد با هالدو تاپسو تعیین ظرفیت واقعی تولید متانول با توجه به خوراک موجود و در نهایت Revamp واحد است.

مدیرعامل شرکت پتروشیمی فن‌آوران با اعلام اینکه هم اکنون روتر توربین واحد متانول برای انجام تعمیرات اساسی و نوسازی در کارخانه زیمنس آلمان است، تصریح کرد: به این ترتیب در اورهال آتی با تعویض و اصلاح روتر و بهبود وضعیت خلا ریفرمر و تعویض کاتالیست سنتز متانول پیش بینی می‌شود با انجام مجموعه‌ای از این اقدامات پس از ۱۳ سال امکان تولید با ظرفیت اسمی در پتروشیمی فن‌آوران فراهم شود.

وی یکی دیگر از برنامه های در دست اجرا در پتروشیمی فن‌آوران را  حذف مورفولین عنوان کرد و افزود: با اجرای این طرح هزینه‌های واحد متانول کاهش می‌یابد زیرا هزینه تزریق مورفولین 10 برابر هزینه کاستیک است.

این مقام مسئول با بیان اینکه در حوزه بهینه‌سازی مصرف سوخت و انرژی هم جمع آوری و بازیافت سالانه بالغ بر ۱۸۰ هزار تن CO2 ناشی از فلرینگ واحد متانول در دستور کار قرار گرفته است، اظهار داشت: از سوی دیگر بعد از انجام تعمیرات اساسی واحد CO، ارتقا این واحد هم انجام گرفته است.

وی با یادآوری اینکه در این راستا حداکثر ظرفیت واحد CO یی که تاکنون تحقق پیدا کرده کمتر از ۱۱۵ هزار تن بوده، در حالی که ظرفیت واحد ۱۴۰ هزار تن است، تاکید کرد: امیدوارم با مجموعه طرح‌هایی که با همکاری شرکت‌های لینده   آلمان و هالدو تاپسو دانمارک در دست اجرا داریم، امکان تحقق برنامه تولید مطابق با ظرفیت اسمی در پتروشیمی فن‌آوران فراهم شود.

بهزادی با بیان اینکه ظرفیت متانول تولید شده حداکثر سالانه یک میلیون تن در سال ۹۳ بوده است، تبیین کرد: ظرفیت تولید روزانه متانول در پتروشیمی فن‌آوران حدود ۳۰۳۰ تن بوده و امیدواریم با مجموعه اقدامات در دست اجرا به این ظرفیت اسمی برسیم. 

مدیرعامل شرکت پتروشیمی فن‌آوران، ادامه داد: از سوی دیگر یک مشکل عمده در پتروشیمی فن‌آوران نیتروژن گاز بوده و طراحی اولیه برای ۰.۵ درصد نیتروژن گاز بوده در حالی که این رقم هم اکنون به حدود 4 درصد نیتروژن گاز رسیده و حتی در زمستان این نرخ به حدود ۹ درصد می رسد. 

این مقام مسئول، تاکید کرد: با اجرای طرح‌های ارتقاء روتر، خلا ریفورمر و تعویض کاتالیست امیدواریم بر کیفیت گاز فائق آمده و در نهایت تولید CO و متانول افزایش یابد.

وی با اعلام اینکه پتروشیمی فنآوران در تامینCO به پتروشیمی همچون پتروشیمی بندرامام، کارون، شهید رسولی و تامین اسید استیک پتروشیمی تندگویان متعهد است، خاطرنشان کرد: در شرایط فعلی پتروشیمی فن‌آوران خوراک ۶ مجتمع همجوار پتروشیمی در ماهشهر را تامین می کند/اپیک

 

. انتهای پیام /*

برچسب ها

دیدگاه ها و نظرات

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
مسئولیت نوشته‌ها بر عهده نویسندگان آنهاست و گذاشتن آنها به معنی تائید نظرات آنها نیست.
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال