کد مطلب: 798 | تاریخ مطلب: 22/08/1396
  • تلگرام
  • Google+
  • Cloob
  • نسخه چاپی

سودآوری ۲ میلیون دلاری پتروشیمی بوعلی با کاهش اجاره نفتکش ها


مدیرعامل پتروشیمی بوعلی سینا با اشاره به برگزاری مناقصه اجاره کشتی برای انتقال خوراک میعانات گازی از عسلویه به ماهشهر، اعلام کرد: با کاهش اجاره کشتی های نفتکش سالانه ۲ میلیون دلار صرفه جویی حاصل می شود.

پتروشیمی بوعلی سینا

به گزارش پترون به نقل از نیپنا، مهندس «مهدی قارونی» در تشریح طرح انتقال دریایی خوراک میعانات گازی پتروشیمی بوعلی سینا از پالایشگاه‌های پارسیان و فجرجم، گفت: در شرایط فعلی خوراکی که مناطق نفت‌خیز جنوب به پتروشیمی بوعلی سینا تحویل می‌دهد فقط ۵۰ درصد نیاز مجتمع را تامین می‌کند.
مدیرعامل شرکت پتروشیمی بوعلی سینا با اعلام اینکه برای تامین خوراک پایدار و کافی ۵۰ درصد باقی مانده را با کشتی از پالایشگاه های پارسیان و فجرجم تامین خواهد شد، تصریح کرد: بر این اساس با هماهنگی امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران اقدام تامین میعانات گازی از پالایشگاه های گاز می کنیم.
این مقام مسئول با اشاره به برگزاری مناقصه به منظور اجاره چند فروند کشتی به منظور انتقال دریایی میعانات گازی، بیان کرد: با برگزاری مناقصه جدید موفق شدیم در یک شرایط رقابتی هزینه اجاره کشتی را برای انتقال میعانات گازی از عسلویه به ماهشهر به حداقل کاهش دهیم.
وی با بیان اینکه در مناقصه اخیر نرخ کرایه کشتی برای انتقال میعانات گازی را از ۳۴۵ هزار دلار به حدود ۳۰۰ تا ۳۰۳ هزار دلار به ازای هر محموله کاهش داده ایم، بیان کرد: برای تامین و انتقال میعانات گازی از عسلویه به ماهشهر سالانه باید حدود ۵۰ محموله توسط کشتی‌ها حمل و جابه جا شود.
قارونی با یادآوری اینکه با کاهش هزینه اجاره کشتی عملا به طور متوسط سالانه حدود 2 میلیون دلار صرفه جویی در انتقال خوراک میعانات گازی برای پتروشیمی بوعلی سینا حاصل شده است، تاکید کرد: کشتی‌های حامل خوراک پتروشیمی بوعلی سینا ۴۰ هزار تنی هستند ولی محموله های وارداتی اگر از پالایشگاه پارسیان باشد ۲۰ هزار تنی و از پالایشگاه فجر جم تا ۳۵هزار تن می‌توانند خوراک را تحویل دهند که محموله با تناژ بالاتر برای پتروشیمی بوعلی سینا دارای صرفه اقتصادی بیشتری است.
به گزارش نیپنا، پتروشیمی بوعلی سینا از ظرفیت تولید سالانه حدود یک میلیون و ۲۵۰ هزار تن محصول پتروشیمی برخوردار بوده که خوراک این مجتمع پتروشیمی سالانه یک میلیون و ۷۱۸ هزار تن میعانات گازی و ۱۳۹ هزار تن بنزن است.

. انتهای پیام /*

برچسب ها

دیدگاه ها و نظرات

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
مسئولیت نوشته‌ها بر عهده نویسندگان آنهاست و گذاشتن آنها به معنی تائید نظرات آنها نیست.
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال