کد مطلب: 565 | تاریخ مطلب: 13/06/1396
  • تلگرام
  • Google+
  • Cloob
  • نسخه چاپی

ونزوئلا از صنعت پتروشیمی ایران خارج شد/ ایرانی ها طرح مشترک تولید متانول را می سازند

مدیرعامل پتروشیمی آپادانا خلیج فارس با اشاره به تسویه حساب کامل سرمایه گذاران ونزوئلایی طرح مشترک تولید متانول ایران-ونزوئلا، اعلام کرد: هم اکنون با خروج طرف ونزوئلایی، ساخت این طرح مشترک پتروشیمی با سرمایه گذاری هلدینگ خلیج فارس به ۲۸ درصد رسیده است.

 تورج سید ارونقی

 تورج سید ارونقی درباره آخرین وضعیت ساخت و راه اندازی طرح پتروشیمی آپادانا خلیج فارس با بیان اینکه هدف از ساخت این طرح تولید سالانه حدود یک میلیون و ۶۵۰ هزار تن متانول است، گفت: قرار است خوراک این کارخانه متانول از فازهای پارس جنوبی تامین شود و هم اکنون عملیات اجرایی این پروژه در منطقه فاز دوم پتروشیمی‌های عسلویه آغاز شده است.

مدیرعامل شرکت پتروشیمی آپادانا خلیج فارس با اعلام اینکه در دولت نهم قرارداد ساخت این مجتمع پتروشیمی به کنسرسیومی ایرانی-ونزوئلائی واگذار شده بود، تصریح کرد: در شرایط فعلی با انصراف سرمایه گذاران ونزوئلائی و خرید سهام آن ساخت این طرح تولید متانول به طور کامل به هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس واگذار شده است.

این مقام مسئول با اشاره به تسویه سرمایه گذاری ۹ میلیون یورویی طرف ونزوئلایی در این طرح پتروشیمی از سوی ایران، اظهار داشت: هزینه‌های ونزوئلا از طریق تهاتر حساب‌های فی مابین دو کشور تسویه شده و هم اکنون سهم سایر سرمایه گذاران  در این طرح زیر یک دهم درصد است.

وی با اشاره به آغاز عملیات تسطیح زمین، خاک برداری سایت و اجرایی طرح از اواخر سال ۱۳۹۳، اظهار داشت: هم اکنون تجهیز کارگاه، عملیات اجرایی ساخت مخازن ذخیره سازی، اسکلت ها، تجهیزات برج های فرآیندی و بتن ریزی تاسیسات آغاز شده است.

سید ارونقی با اشاره به برگزاری قریب الوقوع مناقصه عملیات اجرایی کولینگ و آغاز ساخت بویلرهای طرح پتروشیمی آپادانا خلیج فارس، تاکید کرد: از سوی دیگر هم اکنون لوله‌های مورد نیاز طرح خریداری و وارد سایت شده است.

مدیرعامل شرکت پتروشیمی آپادانا خلیج فارس در پایان خاطرنشان کرد: در شرایط فعلی پیشرفت ساخت این طرح تولید متانول حدود ۲۸ درصد است.

تاریخچه مشارکت ایران-ونزوئلا در صنایع پتروشیمی

محمود احمدی‌نژاد و هوگو چاوز، روسای وقت جمهوری اسلامی ایران و ونزوئلا یک دهه قبل (۱۳۸۵) در عسلویه، کلنگ ساخت یک مجتمع پتروشیمی تولیدکننده متانول را به زمین زدند.
بر اساس این توافق تهران – کاراکاس که از آن به عنوان بزرگترین قرارداد در دست اجرای نفتی این کشور به شمار می‌رفت قرار بود در مدت سه سال یک مجتمع تولید متانول با ظرفیت سالانه یک میلیون و ۶۵۰ هزار تن در سایت دوم منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس ساخته شود.

برای اجرای این پروژه پتروشیمیایی، پس از تاسیس شرکت مشترک «ونیران» شرکت پتروشیمی بین‌الملل ایران ۴۹ درصد، سرمایه‌گذاری صنایع پتروشیمی یک درصد، پکی‌ون ونزوئلا ۴۹ درصد و شرکت سرمایه‌گذاری ونزوئلا (آی. پی. اچ. ال) یک درصد سهم این طرح را در اختیار گرفتند.
بر اساس برآوردهای انجام گرفته، به منظور ساخت این مجتمع ۱.۶ میلیون تنی متانول به حدود ۵۰۰ میلیون دلار سرمایه‌گذاری نیاز بود که در نهایت پس از حدود هفت سال‌ مذاکره، سرمایه گذاری طرف ونزوئلایی در این طرح پتروشیمیایی ایران به طور کامل منتفی شده است.

از سوی دیگر، با توجه به سقوط قیمت جهانی نفت خام درآمدهای نفتی ونزوئلا به عنوان یکی از کشورهای بزرگ تولیدکننده نفت اوپک، به شدت کاهش یافته به طوری که اخباری مبنی بر ورشکستگی شرکت ملی نفت ونزوئلا «PDVSA» منتشر شده است.

 

. انتهای پیام /*

برچسب ها

دیدگاه ها و نظرات

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
مسئولیت نوشته‌ها بر عهده نویسندگان آنهاست و گذاشتن آنها به معنی تائید نظرات آنها نیست.
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال